En Büyük Bilim Merkezi Ankara'ya yapılacak

-A +A

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararı doğrultusunda büyükşehirlerden başlanarak 81 ilde dünya standartlarında bilim merkezi açılacak. TÜBİTAK’ın desteğiyle kurulacak bilim merkezleri için Kocaeli, Kayseri, Sakarya ve Bursa’da çalışmalar başlatıldı. “Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” kapsamında 5. protokol ise Ankara Büyükşehir Belediyesi ile imzalandı. Buna göre Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi alanında Türkiye’nin en büyük bilim merkezinin inşa edilmesi planlanıyor. Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamı’nda gerçekleşen törende konuşan Başkan Gökçek, Ankara Bilim Merkezi’nin mimari ve mühendislik projeleri ile inşaat yapım işinin Büyükşehir Belediyesi’nce, içinde kullanılacak sergi alanları, araç gereç ve diğer malzemelerin ise TÜBİTAK tarafından karşılanacağını açıkladı. Ankara Bilim Merkezi’nin Kuzey Ankara Kentsel Dönüşüm Projesi sınırları içerisinde 45 bin metrekare açık, 30 bin metrekare kapalı alanı kapsayacağını bildiren Gökçek, TÜBİTAK’ın bu proje için 60 milyon lira bütçe ayırdığını kaydetti. Gökçek, “Bilim merkezi her yaştan insanı bilim ve teknolojiyle buluşturan, ziyaretçileri denemeye ve keşfetmeye teşvik eden, mimarisi ve yeşil alanlarıyla Ankara’nın cazibe merkezi olacak. Deney üniteleri, eğitim salonları, atölyeler ve sergi alanları da merkezde yer alacak. Dünyada 2 bin 402 bilim merkezi var. Sadece Amerika’da her 3 kişiden biri yılda en az bir kez bilim merkezini kullanıyor. Biz de Türkiye’de bilim merkezlerinin sayısını çoğaltmak ve Ankara’ya en büyüğünü yapmak suretiyle dünyadaki bu aktiviteyi aynen gerçekleştirmeyi planlıyoruz.” dedi.

Altunbaşak: En Büyük Bilim Merkezi Vizyonu Heyecan Verici

TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak ise, ‘Türkiye’nin en büyük bilim merkezi vizyonu’nun heyecan verici olduğunu söyleyerek, “Bu heyecan verici bir vizyon. Sayın Başkanımıza teşekkür ediyoruz. Bu protokolle birlikte en büyük ve en kapsamlı bilim merkezini Ankara’ya kazandırmış olacağız” dedi.

Bilim merkezlerinin sadece sergilerin bulunduğu yerler olmadığına dikkat çeken Altunbaşak, şunları söyledi:  “Buralarda sadece bilim sergileri olmayacak. Bilimsel etkinlikler, şenlikler ve bilim fuarları olacak. Bilim merkezleri kesinlikle müze gibi olmayacak. Dinamik mekanlar olacak. Sabit düzeneklerin yanı sıra seyahat eden sergi düzenekleri de olacak. Bursa’daki bilim merkezinden sergi alıp Ankara’ya, Ankara’daki Kayseri’ye, Kayseri’deki Sakarya’ya gidecek. Böylelikle öğrencilerimiz hep değişik şeyler görmüş olacak. Bilim merkezlerinin içeriğini TÜBİTAK sağlayacak ve bu içerikler her bilim merkezinde farklı olacak. İçerikler özel olarak hazırlanacak. Bu içeriklerin tedariki başlangıçta yurtdışından gelebilir ama amacımız bunları da bizim sanayimizin üretmesi. Bunların OSTİM’de, Sincan’da üretilmesini istiyoruz ve bu çok uzak bir gelecekte değil.”

Konuşmaların ardından bilim merkezi ön protokolü TÜBİTAK Başkanı Altunbaşak ile Büyükşehir Belediye Başkanı Gökçek arasında imzalandı.

Fotoğraflar

09.05.2013