Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı Ziyaret Etti

-A +A

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott, Birleşik Krallık Türkiye Direktörü Cherry Gough ile birlikte TÜBİTAK Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal’a nezaket ziyaretinde bulundu.

Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi Sir Dominick Chilcott’un ziyareti esnasında,  Türkiye ve Birleşik Krallık arasındaki bilim, teknoloji ve işbirliği faaliyetlerini güçlendirmeye yönelik 2014 yılında başlatılan ve koordinasyonu TÜBİTAK ile Birleşik Krallıktaki muadil kuruluşlar tarafından sağlanan Kâtip Çelebi-Newton Fonu kapsamında yürütülen işbirliklerinden duyulan memnuniyet dile getirildi. Prof. Dr. Hasan Mandal tarafından işbirliklerinin imzalanan hukuki metinlerden öteye giderek, uygulama safhasına geçmesinin önemi vurgulandı. Söz konusu Fon konusundaki yüksek farkındalık ve yoğun ilgi doğrultusunda, daha fazla çıktı odaklı ve daha güçlü işbirliklerinin hedeflendiği ifade edildi.

Görüşmede, Prof. Dr. Mandal ayrıca, güçlü bir ortaklık için araştırma yönetiminin de önemini vurgulayarak, bölgesel kalkınma ve teknoloji transferi ile kapasite geliştirme, özellikle doktora bursu destekleri ile insan kaynağı kapasitesi geliştirmenin önemini belirtti. Bu hususta, British Council ile İngiltere’de doktora yapma imkânı sağlayacak yeni burs programı çağrılarının açılmasına yönelik iletilen talep, Birleşik Krallık Türkiye Direktörü Cherry Gough tarafından da olumlu karşılandı.

Buna ilaveten, akademik işbirliklerinin yanı sıra güçlü sanayi odaklı işbirlikleri tesis edilmesi hususunda fikir birliğine varıldı. Görüşmede, son olarak Birleşik Krallık Türkiye Büyükelçisi tarafından iki ülke yükseköğrenim kurumları arasındaki işbirliği ve Rolls Royce TÜBİTAK ortaklığının daha ileri aşamalara taşınması konusundaki talepler dile getirildi.

Birleşik Krallık Büyükelçisi’nin ziyareti, iki ülke işbirliğinin daha da ileriye taşınması konusunda karşılıklı niyetlerin bildirilmesi ile sona erdi.

01.06.2018