Bakan Varank ve TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Mandal, TEKNOFEST Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'na Katılan Araçları İnceledi

-A +A

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Kocaeli'nin Gebze ilçesinde TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK, Bilişim Vadisi ve HAVELSAN iş birliğiyle bu yıl 4'üncüsü düzenlenen Robotaksi Binek Otonom Araç Yarışması'nda gençlerin geliştirdiği araçları inceledi.

Üniversite öğrencileriyle çalışmalarına ilişkin sohbet eden Bakan Varank, geliştirilen iki otonom aracı kullandı, takım formalarını imzaladı. 

Varank, gençlerin yaptıkları araçlarla otonom bir şekilde yolcu alıp indirme, trafik işaretlerine uyma, aracı park etme gibi işlemleri bitirmeleri gerektiğini söyledi.

Otonom araçların dünyanın gündeminde olduğuna işaret eden Varank, "Bütün markalar, elektrikli araçların yanında otonom araçlarla ilgili çalışmalar yapıyor. Bu da yapay zeka, görüntü işleme gibi gerçekten ileri teknolojileri çalışmayı gerektiren bir alan." diye konuştu.

Varank, geleceğin teknolojileriyle çalışma yapmaya başlayan gençlerle yarışma düzenlediklerini belirterek, "Biz de üniversite okuduk, Beste de üniversite okuyor. Bizim zamanımızda böyle yarışmalar, imkanlar yoktu. Hem TÜBİTAK hem Bilişim Vadisi hem de TEKNOFEST ile aslında gençlerimizin bir manada ufuklarını açmaya çalışıyoruz. Onların hayal güçlerini hayata geçirmelerine yardımcı olmaya çalışıyoruz.” dedi.

“Buradaki gençlerimizin şevkini, gayretini ve bu kadar ileri teknoloji algoritmalarla uğraştıklarını gördüğümüzde ülkemiz adına hem gururlanıyoruz hem de kendimizi güvende hissediyoruz.” vurgusu yapan Bakan Varank, “İnşallah geleceğin Türkiye'sini arkadaşlarımız inşa edecek.” değerlendirmesinde bulundu. 

TEKNOFEST'e davet 

Bakan Varank, “TEKNOFEST bildiğiniz gibi aslında festival. Yani Türkiye'nin yerli ve milli ürünlerinin hem çocuklarımız, gençlerimiz, hem de aileleri tarafından görülebileceği, havacılık şovlarının yapılacağı etkinlik 21-26 Eylül'de İstanbul Atatürk Havalimanı'nda gerçekleşecek. Bütün Türkiye'yi o festivale de bekliyoruz. Gelsinler, beraberce Türkiye'nin neler başarabildiğine bizzat orada şahitlik etsin bütün vatandaşlarımız." ifadeleriyle herkesi TEKNOFEST’e davet etti. 

 "Gençlerin gayreti kelimelerle tarif edilemez"

Bakan Varank, gençlerin gayretinin kelimelerle tarif edilemeyeceğini dile getirerek, "Bu arabaları buraya getirmek bile büyük bir iş. Gençler bu gayreti niye gösteriyor? Gerçekten bu işe gönül verdikleri için. İşte biz, içinde şevk olan, heyecan olan, bilim, teknoloji, mühendislik alanında kabiliyeti olan gençlerimize şans vermiş oluyoruz. Onlar da bu şansı değerlendirdiklerinde hem kişisel tatmin açısından, benim böyle bir arabam olsaydı üniversitede herhalde kolumu çıkarıp dolaşırdım, hem de öz geçmişlerine yazacakları büyük bir başarıdan bahsediyoruz. Buradaki gençlerimiz ileride çok başarılı işlere imza atacaklar. Otonom araç teknolojisinde Türkiye bir başarı hikayesi yazacaksa ki ben buna yürekten inanıyorum, işte bu gençler sayesinde olacak." ifadelerini kullandı.

Bakan Varank'a, Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal ve Bilişim Vadisi Genel Müdürü Serdar İbrahimcioğlu eşlik etti.

“TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal da yarışmacılarla bir araya geldi, araçları imzaladı”

 Prof. Dr. Mandal, Hayal Otonomi Takımı aracının direksiyonuna geçti; özgün araç kategorisinde tasarlanan araç ile pistin etrafında tur attı. 

Gençlerle sohbet eden Prof. Dr. Mandal gazetecilerin de sorularını yanıtladı. 

“Gençlerin heyecanını gördükçe geleceğe daha iyi bakıyoruz”

“Gençlerimizin heyecanlarını, çalışmalarını görmek için buradayız.” diyen Prof. Dr. Mandal, “Onlar Eylül ayını nasıl çalışmalarını göstermek için iple çekiyorsa, ben de kendimi gençleştirebilmek için bu anı bekliyorum. Her biri pırıl pırıl gençlerimiz.” ifadelerini kullandı.  

Prof. Dr. Mandal, yarışmacılarla birlikte olmaktan duyduğu memnuniyeti “Bu arkadaşlarımız yükselen teknolojiyi çok iyi izliyor. Sürecin en başından gelerek tasarlayan geliştiren üreten kardeşlerimiz olarak onlara güveniyoruz. İyi ki varlar. Onları gördükçe geleceğe daha iyi bakıyoruz.” sözleriyle ifade etti. 

“Gençler TEKNOFEST’in amacının öğrenme, birlikte iş yapma ve birbirleriyle etkileşim olduğunu biliyor”

Prof. Dr. Mandal, yarışmalarda kazanmaktan çok öğrenmeye önem verdiklerini kaydederek, “Her yıl olduğu gibi gençlerimiz burada eksiklerini görüp planlamalarını yapıyorlar. Hem bunun bir yarış olduğunun bilincindeler, hem de TEKNOFEST’in amacının öğrenme, birlikte iş yapma ve birbirleriyle etkileşim olduğunu biliyorlar.” dedi.

Önceden sadece kazanan araçların TEKNOFEST’te sergilendiğini hatırlatan Mandal, bu yıl bütün araçların TEKNOFEST’te kendini gösterme olanağı bulacağını açıkladı. 

Prof. Dr. Hasan Mandal, takım standlarını gezdi. Karaelmas robotaksi standı aracını imzalayan Prof. Dr. Mandal, Ko-drive çalışmaları hakkında bilgi aldı. 

Gümüş Arge takımı ile görüşen Prof. Dr. Mandal, İTÜ Güneş Arabası ekibi ile sohbet etti, aracı imzaladı. 

Yozgat Bozok Üniversitesi Beem Takımı aracını da imzalayan Prof. Dr. Mandal, Milat 1453 Elektromobil Arge Topluluğu, Poyraz, Sakarya Üniversitesi İleri Teknolojiler Uygulama Laboratuvarı-SAİTEM, Yıldız Teknik Üniversitesi- Alternatif Enerjili Sistemler Kulübü, Mergen, Pars Robotiks, BTU Otonomi, MEKATEK, Hayal Otonomi takımı ile de bir araya geldi.
 

17.09.2021