TÜBİTAK, Sakarya'ya Bilim Merkezi Kuracak

-A +A

TÜBİTAK, belediyelerle işbirliği yaparak 81 ilde bilim merkezi açacak. Konya, Kocaeli ve Kayseri’den sonra Sakarya’da da bilim merkezi kurulması için protokol imzalandı.

Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararı doğrultusunda 81 ilde kurulması amaçlanan bilim merkezlerinin ilki Konya’da inşa ediliyor. Kocaeli ve Kayseri’de de proje çalışmalarına başlanırken, dördüncü bilim merkezi Sakarya’ya yapılacak. TÜBİTAK’ın yürüttüğü “Bilim Merkezi Kurulması Destek Programı” kapsamında gerçekleştirilecek projenin protokolü TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak ile Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Kılıç arasında imzalandı. İmza töreninde TÜBİTAK Bilim ve Toplum Daire Başkanı Dr. Şükrü Kaya, Sakarya’da kurulması planlanan bilim merkezi hakkında bilgi verdi.

TÜBİTAK Başkanlık Binasında düzenlenen imza töreninde konuşan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Yücel Altunbaşak, bilim merkezlerinin önemine değinerek, öğrencilerin ve bilime meraklı insanların bu merkezlerde bilimi yaşayarak ve tecrübe ederek öğreneceklerini söyledi. İlk bilim merkezi inşaatının Konya’da başlatıldığını ifade eden Altunbaşak, bina inşaatına paralel olarak içerik hazırlama çalışmalarının sürdüğünü açıkladı. Kurulacak bilim merkezlerinin içeriğinin birbirinden farklı olacağını belirten Altunbaşak, “Bilim merkezleri sadece bilimsel sergilerden ibaret olmayacak. Sergiler dışında eğitim programları, bilimsel etkinlik ve şenlikler ile bilim fuarları gibi organizasyonlar olacak. Bu merkezler, eğitime de büyük katkı sağlayarak okulların uygulama ve deney alanı gibi olacak.” dedi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Fevzi Kılıç ise, Sakarya’ya modern bir bilim merkezi inşa edeceklerini söyledi. TÜBİTAK’ın bilim merkezleri kurulması için vereceği desteğin güzel sonuçlar ortaya çıkaracağına işaret eden Kılıç, bilime önem verdiklerini ve bu amaçla Büyükşehir Belediyesi olarak Sakarya’da modern ve örnek bir bilim merkezi yapacaklarını sözlerine ekledi.

81 ilde bilim merkezi açılacak
Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu (BTYK) kararı doğrultusunda 2016’ya kadar tüm büyükşehirlerde, 2023’e kadar ise 81 ilde bilim merkezi kurulacak. Bilim merkezi projeleri için 1 milyar liranın üzerinde kaynak ayrılması planlanıyor. TÜBİTAK bu kaynak ile bilim merkezlerinin sergileri ve eğitim programlarının tedariği, organizasyonel eğitimi gibi konularda destek verecek. İlk olarak Konya’da bilim merkezi inşaatına başlanırken, Kocaeli ve Kayseri’de de hazırlıklar yapılıyor.

 

 

 

21.03.2013