2016 yılı EMBO Konferans ve Kurs Programı Başvuruları

-A +A

Türkiye, Yaşam Bilimleri, Moleküler Biyoloji ve Genetik alanlarında  dünyada öncü kuruluşlardan biri olan Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu’na (EMBO) 1993 yılından beri üyedir.

EMBO’nun çeşitli destek ve programlarından araştırmalarınızda yararlanabildiğiniz gibi, (http://tubitak.gov.tr/tr/kurumsal/uluslararasi/cok-tarafli-programlar/embo/icerik-embo), EMBO’nun düzenlediği ya da düzenlenmesine destek verdiği konferans, pratik kurs ve çalıştaylara katılabilirsiniz.

EMBO Konferans ve Pratik Kursları- Yaklaşan Son Başvuru Tarihleri:*

  • EMBO Pratik Kursu

Floresan mikroskop metodları ile yaşayan hücrelerde protein-protein etkileşimlerinin incelenmesi-Fluorescence microscopy methods to study protein-protein interactions in living cells (6-11 Haziran 2016, Rennes, Fransa )

 

Kayıt için son başvuru tarihi: 15 Nisan 2016

 

Kurs Hakkında:

 

Son yıllarda, canlı hücrelerde protein-protein etkileşimlerini inceleyen farklı floresan mikroskobu yaklaşımları geliştirilmiştir. Bu görüntüleme yöntemleri sayesinde, proteinlerin doğal ortamlarında birbirleriyle etkileşimleri ve bu etkileşimlerin regülasyonları hakkında bilgi edinilmesi sağlanmaktadır. Bu görüntüleme tekniklerinden bazıları aşağıda verilmektedir.

 

  • Floresan rezonans enerji transferi (Fluorescence resonance energy transfer)
  • Floresan çapraz-korelasyon spektroskopisi (Fluorescence cross-correlation spectroscopy )
  • Floresan tümlemesi (Fluorescence complementation)
  • Karşılaştırmalı görüntüleme yöntemleri (Correlation imaging methods)

 

Kimler Başvurabilir:

Kursa, konuyla ilgilenen araştırmacılar katılabilir. Ancak, değerlendirme aşamasında doktora öğrencileri, doktora sonrası ve genç araştırmacıların başvurularına öncelik tanınacaktır.

Ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve kayıt için http://events.embo.org/16-lm/ ağ sayfasını ziyaret ediniz.

 

  • EMBO Çalıştayı

Sağlıkta ve Hastalıkta Membran Füzyonu (20-24 Haziran 2016, Paris, Fransa)

 

Kayıt için son başvuru tarihi: 15 Nisan 2016

                Çalıştay Hakkında:

Çalıştay 3 ana başlıkta çalışan araştırmacıları bir araya getirmektedir.

  1. Hücre içi (keseciklerin füzyonu, mitokondrinin füzyonu, füzyon deliği yapmak için, iç ve dış nükleer membran füzyonu)
  2. Hücreler arası hücre dışı füzyon
  3. Giriş sırasında virus – hücre füzyonu

Kimler Başvurabilir:

Çalıştay, konuyla ilgilenen tüm öğrenci ve araştırmacıların katılımına açıktır.

Ayrıntılı bilgiye ulaşmak ve kayıt için http://www.membranefusion2016.org/#overview  ağ sayfasını ziyaret ediniz.

 

  • EMBO Konferansı

Problems of Listeriosis ISOPOL XIX **

 (14-17 Haziran 2016, Paris, Fransa)

 

Poster sunumlar için özet girişi son tarihi: 15 Mayıs 2016

 

Kayıt için son başvuru tarihi: 31 Mayıs 2016

Konferans Hakkında:

Listeria monocytogenes, bağışıklık sistemi baskılanmış kişilerde, yenidoğanlarda, yaşlı ve hamilelerde gıda kaynaklı ciddi enfeksiyonlara sebebiyet veren bir bakteridir. Listeria kaynaklı ölüm oranı günümüzde %30 civarındadır. Gıdalarda Listeria kirliliğinin olması durumunda, bu gıdaların pazardan toplatılması gerekmektedir.

EMBO ISOPOL XIX Konferansı her üç yılda bir gerçekleşmekte olup bu sene 19.’su gerçekleştirilecektir. Konferansa dünyanın pek çok ülkesinden Listeria, listeriosis epidemiyolojisi, diagnostiği ile genomu, post genomu, temel mikrobiyoloji, medikal mikrobiyoloji, hücre biyolojisi ve patogenez alanlarından araştırmacılar katılım sağlamaktadır.  

Kimler başvurabilir:

Koferans, bu alanda öğrenim gören öğrenciler ile araştırma yapan doktora öğrencileri, doktora derecesine sahip araştırmacılar, endüstriden ve halk sağlığı sektöründen konuyla ilgilenen araştırmacıların katılımına açıktır.

 

Ayrıntılı bilgi ve kayıt için, http://www.isopol2016.org/#overview  ağ sayfasını ziyaret ediniz.

 

Ayrıca, EMBO destek ve programları hakkında sorularınız için uidb@tubitak.gov.tr ve jale.sahin@tubitak.gov.tr adresine e-posta gönderebilirsiniz.

 

*Katılım ve seyahat desteği için TÜBİTAK 2224A  Yurt Dışı Bilimsel Etkinliklere Katılma Desteği Programı’na başvurabilirsiniz.

Başvuru koşulları ve detay bilgi için http://www.tubitak.gov.tr/tr/destekler/bilimsel-etkinlik/etkinliklere-katilma-destekleri/icerik-2224-a-yurt-disi-bilimsel-etkinliklere-katilma-destegi-programi bağlantısını ziyaret ediniz.

12.04.2016 Uluslararası, Çok Taraflı Programlar, EMBO