TÜBİTAK ile Çin Bilimler Akademisi Arasında Bilimsel ve Teknolojik İşbirliği Toplantısı Yapıldı

-A +A

“Kuşak ve Yol Girişimi” kapsamında bilimsel ve teknolojik işbirlikleri geliştirmek ve uluslararası bilim ve teknoloji işbirlikleri aracılığıyla sürdürülebilir kalkınmayı gerçekleştirmek amacıyla 4 Kasım 2018 tarihinde Pekin’de "Kuşak ve Yol Bölgesindeki Uluslararası Bilimsel Kuruluşlar Örgütü”nün (Alliance of International Science Organizations-ANSO) Resmi Açılışı gerçekleştirilmişti. Kurumumuz Başkanı Sayın Prof. Dr. Hasan Mandal, açılış törenine katılım sağlamış ve Kurumumuz ANSO’nun kurucu üyesi olarak yer almıştı. 

Kurumumuzun ANSO kurucu üyelerinden olması ile Çin Bilimler Akademisi ile yakın işbirlikleri oluşturma olanağı yakalanarak bu işbirliklerinin temeli atılmış oldu. Bu kapsamda, Çin Bilimler Akademisi (Chinese Academy of Sciences – CAS) Başkan Yardımcısı Prof. Yaping Zhang beraberindeki heyet ile birlikte TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ı ziyaret etti.

Ziyaret esnasında, Çin ile yapılması planlanan bilim, teknoloji ve yenilik alanlarında ikili işbirliklerinin ilk somut adımı Kurumlar arası işbirliğine yönelik fırsatlar istişare edildi.

Çin ile ikili çağrılar aracılığıyla işbirliği yapılabileceğini belirten TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, ortak projeler sayesinde iki ülke arasındaki bilimsel faaliyetlere ivme kazandırılabileceğini belirtti. CAS Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Yaping Zhang ise iki ülkenin araştırmacılarının bir araya geleceği ortak projelerin hayata geçirilmesinin CAS tarafında da temel amaçlardan biri olduğunu TÜBİTAK ile aktif bir şekilde işbirliği gerçekleştirilmesinden memnuniyet duyacağını dile getirdi.

Toplantı, Prof. Dr. Mandal ile Prof. Dr. Yaping Zhang’ın önümüzdeki dönemde iki ülke arasında farklı tematik alanları kapsayan bilimsel faaliyetlerin hızlandırılması ve ilerletilmesi hususunda mutabık kalması ve iyi niyetlerini belirtmesiyle sona erdi.

24.05.2019