TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Başladı

-A +A

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri, bilim insanlarını öğrencilerle buluşturarak toplumda bilim farkındalığını ve popüler bilim okuryazarlığını artırmayı hedefleyen etkinliklerdir. Bu etkinlikler çerçevesinde temel bilimler, sosyal bilimler, teknoloji, mühendislik, sanat ve tasarım konularında farkındalık oluşturmak; hedef kitlenin bilimsel konuları, kavramları ve süreçleri alanında uzman bir konuşmacının deneyimlerinden yola çıkarak anlamasına imkân sağlamak amaçlanıyor.

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri için hazırlanan, Bilim Söyleşileri Portalına, ilk başvuru döneminde, çeşitli üniversitelerden konuşmacı olmak isteyen 449 öğretim üyesi ve etkinliğe ev sahipliği yapmak isteyen 52 şehirden toplam 205 kurum çevrimiçi başvuru sistemi ile etkinlik tercihlerini oluşturdu.

Başvurular; zaman, mekân, hedef kitle ve söyleşi konusu tercihlerine göre kontenjanlar dâhilinde eşleştirildi. Tercihlerin uyuşmaması nedeniyle eşleştirme yapılamayan konuşmacı ve kurum temsilcilerine gösterdikleri ilgiden dolayı teşekkür ediyoruz. Mayıs ayından Ağustos ayına kadar sürecek olan 124 etkinliğe Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı okullar, bilim ve sanat merkezleri ile Bilim Merkezleri ev sahipliği yapacak.

TÜBİTAK Bilim Söyleşileri için bir sonraki başvuru döneminin 2019 Eylül ayında olması planlanıyor. Konuşmacı olmak isteyen bilim insanları ve etkinliğe ev sahipliği yapmak isteyen kurumlar, başvuru ve ayrıntılı bilgi için TÜBİTAK Bilim Söyleşileri Portalını (bilimsoylesileri.tubitak.gov.tr) ziyaret edebilir.

Bir kez daha bu heyecana ortak olan tüm konuşmacı ve kurumlarımıza teşekkür ediyor, tüm öğrencilerimize keyifli söyleşiler diliyoruz.
 

21.05.2019