TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, Bilim ve Teknoloji Haftası’nda Antalyalı Gençlerle Buluştu

-A +A

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal, 8 – 14 Mart Bilim ve Teknoloji Haftası kapsamında Antalya Bilim Merkezi’ne konuk oldu; "Bilimin Işığında, Gençlerimiz ile Birlikte Çalışarak Birlikte Başaracağız" başlıklı bir sunum gerçekleştirdi.

Antalya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ile TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Müdürü Prof. Dr. Sacit Özdemir’in de katıldığı söyleşide Prof. Dr. Hasan Mandal, gençlere TÜBİTAK’ın gelecek perspektifini anlattı.

“Deneyen, yapan ve üreten genç insan kaynağımızın ulaşamayacağı hedef, aşamayacağı sorun yok”

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) Küresel Risk Raporu 2021’de yer alan ve önümüzdeki 10 yılda en yüksek etkiye sahip ve en yüksek olasılıklı olduğu değerlendirilen risklere değinen Prof. Dr. Hasan Mandal, geleceğin sorunlarının günümüzün geleneksel bakış açısıyla çözülebilmesinin zor olduğunu belirterek, karşılaşılan sorunların karmaşık, değişken ve dinamik yapısına dikkat çekti. Sorunların çözümü için çok disiplinli çalışmanın önemine işaret eden TÜBİTAK Başkanı, “Bu sorunları tamamen kötümser bir şekilde kabullenmek ya da ben varım ve bunlara çözüm üreteceğim noktasında olmak arasında tercih yapacaksınız. Ben; ‘Deneyen, yapan ve üreten genç insan kaynağımızın ulaşamayacağı hedef, aşamayacağı sorun yoktur’ diye düşünüyorum.” dedi.

“Geleceğin teknolojilerinde aktif rol almak için bilimsel merakınızın peşinden gidin”

Geleceğin teknolojik ana eğilimlerine değinen TÜBİTAK Başkanı; çip teknolojisine alternatif arayışları, uzaydaki küresel yarış, geleceğin savunma sanayi teknolojileri, iklim değişikliğiyle mücadele ile birlikte geleceğin sağlık ve gıda alanındaki teknolojik eğilimlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Mandal, bunların her birinin arkasında TÜBİTAK’ın ya desteklediği çalışmalarla ya da kendi özgün çalışmalarıyla bulunduğunu vurguladı.

Değindiği konuların yakın gelecekte daha yoğun bir şekilde gündemde olacağını belirten Prof. Dr. Mandal, “Bunlar en erken 2030 yılında konuşulacak teknolojiler. O dönemde sizler aktif olarak araştırmacı, akademisyen ya da bir firmada girişimci olarak bunlarla temas edeceksiniz. O yüzden hayal kurmakta kendinizi engellemeyin ve bilimsel merakınızın peşinden gidin” tavsiyelerinde bulundu. 

TÜBİTAK’ın sunmuş olduğu imkânlarla geleceğin bilim insanlarını yetiştirme amacında olduğunun altını çizen Mandal, “Gelecekteki sorunların çözümü bilim ile mümkün ve biz toplumda her yaş grubunun bilim ve teknolojiyle temasına katkıda bulunmayı hedefliyoruz.” diye konuştu.

TÜBİTAK Başkanı, Türkiye’nin ilk uzay temalı mağazası AstroMarket’i ziyaret etti

Sunumun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal daha sonra Antalya Bilim Merkezi içerisinde yer alan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi (TUG) Enstitüsü’ne bağlı Türkiye’nin ilk uzay temalı mağazası AstroMarket’i ziyaret etti. AK Parti Ankara Milletvekili Zeynep Yıldız, Antalya Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü ve Antalya İl Milli Eğitim Müdürü Emre Çalışkan ile gerçekleşen ziyaretin ardından TÜBİTAK Başkanı Hasan Mandal’ın son ziyaret durağı 4. Kepez Kitap Fuarı oldu.

Prof. Dr. Mandal, 4. Kepez Kitap Fuarı’nda TÜBİTAK standını ziyaret etti

Antalya Kepez Belediyesi tarafından gerçekleştirilen fuarda TÜBİTAK Yayınları standını ziyaret eden TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal öğrencilere kitap hediye etti. Fuarda stantları da gezen Mandal, imza gününe katılan yazarlarla da sohbet etti.

Fotoğraflar

11.03.2022