RASAT 10 Yaşında

-A +A

Türkiye'de tasarlanıp üretilen ilk milli gözlem uydusu RASAT, yörüngede 10’ncu yılını devirdi. Tasarım ömrü 3 yıl olarak planlanan RASAT, Türk mühendisleri ile teknisyenlerinin uzay ortamında uzun süre dayanabilen bir uydu üretebileceğini ispatlamış oldu. 17 Ağustos 2011’de Rusya’dan fırlatılan RASAT, görevine başarıyla devam ediyor.

İlk milli yer gözlem uydusu

İlk Milli Yer Gözlem Uydusu RASAT, TÜBİTAK UZAY tarafından üretildi. BİLSAT uydusundan sonra TÜBİTAK UZAY’ın ikinci uzaktan algılama uydusu olan RASAT’ın üretim sürecinde danışmanlık ya da dış destek alınmadı.

Günde 4 kez Türkiye üzerinden geçiyor

RASAT, 10 yıl boyunca günde 4 kez Türkiye üzerinden geçti. Herhangi bir kısıtlama olmaksızın Dünya’nın her yerinden 7.5 metre siyah-beyaz, 15 metre çok bantlı çözünürlükte görüntü aldı. Yaklaşık 700 kilometre irtifada güneşe eş zamanlı yörüngede görev yapan RASAT’tan gelen görüntüler, TÜBİTAK UZAY’da bulunan yer istasyonuna indiriliyor. 

Görüntüler GEZGİN’de

İstasyonda gerekli düzeltmeler yapıldıktan sonra görüntüler ilk yerli uydu görüntü portalı olan GEZGİN’e yükleniyor. RASAT’ın elde ettiği görüntülere, www.gezgin.gov.tr internet sitesinden e-Devlet şifresi ile giriş yapılarak ulaşılabiliyor.  

Ücretsiz olarak vatandaşın hizmetinde

GEZGİN’den ücretsiz olarak elde edilen görüntüler; denizlerde petrol sızıntılarının belirlenmesi, kentsel gelişimin izlenmesi, arazi kullanımı, tarım, barajlardaki su seviyelerinin takibi, şehir planlama ve haritalama gibi birçok alanda kullanılabiliyor.

Milli ekipman GÖKTÜRK-2’ye transfer

RASAT’ta; uçuş bilgisayarı, x-bant verici ve kızılötesi kamera gibi milli uydu ekipmanları bulunuyor. Bu bileşenler, 2012’de uzaya fırlatılan keşif uydusu GÖKTÜRK-2’de de kullanıldı. RASAT ile uzay alanında altyapı ve bilgi birimi oluşturma misyonunu başarıyla gerçekleştiren TÜBİTAK UZAY, bu görevini GÖKTÜRK-2 Uydusu ile daha da ileriye taşımış oldu.

Sırada İMECE ve TÜRKSAT 6 A var

TÜBİTAK UZAY, aynı anda hem metrealtı çözünürlüklü yer gözlem uydusu İMECE hem de ilk yerli haberleşme uydusu TÜRKSAT 6A’nın tasarım ve üretimini de üstleniyor. Bu iki uydunun önümüzdeki yıllarda uzaya fırlatılması planlanıyor. 

10’uncu yaşını İDEF’te kutladı

Uzayda 10 yılını başarıyla tamamlayan RASAT’ın bir maketi, 15'inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF 2021) sergilenmeye başladı. Maket, fuarı ziyaret edenlerin ilgisiyle karşılaşıyor. TÜBİTAK UZAY görevlileri, Türkiye’nin ilk milli gözlem uydusu RASAT hakkında ziyaretçilere bilgi veriyor.

Gurur ve mutluluk duyuyoruz

TÜBİTAK UZAY Enstitü Müdürü Doç. Dr. Mesut Gökten, Türk mühendisleri ve teknisyenlerinin gayretleriyle RASAT’ın tasarlanarak test edildiğini ve üretildiğini belirterek, “Tasarım ömrünü 3 yıl olarak planlamıştık. 10 yıldır başarıyla görevine devam ediyor. Dünyanın her noktasından kısıtlama olmaksızın görüntü alabilen böyle bir uyduya sahip olmaktan büyük gurur ve mutluluk duyuyoruz.” dedi.

17.08.2021