İHA Yarışmaları Afyonkarahisar ve Kütahya’da!

-A +A

TÜBİTAK tarafından 2016 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası İnsansız Hava Araçları (İHA) ve 2020 yılından günümüze düzenlenen Liseler Arası İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışmaları bu yıl Afyonkarahisar’da yapılıyor. Bu yıl ikincisi düzenlenen Uluslararası Serbest Görev İnsansız Hava Araçları (İHA) Yarışması ise Kütahya’da gerçekleştiriliyor.

Afyonkarahisar ve Kütahya’da düzenlenen yarışmalara geçen yıla göre yüzde 54 artış ile toplam 2352 takım ve yaklaşık 18 bin 500 öğrenci başvuru yaptı. Yarışmalarda; bilimsel ve teknik kriterlere göre başarılı bulunan toplam 352 ulusal ve uluslararası takımın İHA’ları, 9  - 14 Ağustos 2022 tarihleri arasında Afyonkarahisar ve Kütahya’da derece almak için gökyüzünde kıyasıya yarışıyor.

Büyük rekabet ve heyecanın yaşanacağı yarışmalarda takımların 50 bin Türk Lirası’na (TL) kadar Performans, Yerlilik, Mansiyon, Teşvik ve TUSAŞ ödülleri 14 Ağustos 2022 tarihinde belirlenecek. Derece alan takımlar, ödüllerini 30 Ağustos – 4 Eylül tarihleri arasında Samsun’da düzenlenecek TEKNOFEST’te Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın elinden alacak.

Üniversite ve lise eğitimine devam eden öğrencileri İnsansız Hava Araçları teknolojilerine yönlendirmeyi, bilimsel ve teknik çalışmalar yapmalarını teşvik etmeyi ve İHA teknolojisinde başarılı olan ülkemizi yetenekli ulusal ve uluslararası öğrencilerin buluşma noktası haline getirmeyi amaçlıyor.

Milli Teknoloji Hamlesi doğrultusunda 2018 yılından itibaren TEKNOFEST kapsamında düzenlenen yarışmalar, ülkemizin gelişen yerli ve milli teknolojisine ivme kazandıran, geleceğin teknolojisini bugünden geliştirmekte, insan kaynağını bugünden yetiştirmekte.

11.08.2022 Destekler, Bilim ve Toplum