BASIN AÇIKLAMASI

-A +A

Bazı basın yayın organlarında "TÜBİTAK'ın projelerini reddettiği liselilere Harvard'dan davet" başlıklı haber yer almış ve yanlış anlamalara sebep olmuştur.

Bahse konu Lise Öğrencileri Araştırma Proje Yarışmasının bu yıl 49'uncusu düzenlendi. Yarışmaya 16 bin 181 proje başvurusu yapıldı ve geçtiğimiz yıllar ile karşılaştırıldığında bir rekor kırıldı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Ortaöğretim Proje Yarışmalarını 1969 yılından beri düzenlemektedir. Son yıllarda 12 Bilim alanında düzenlenen Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Bölge Yarışmasında her alan için en az 3 jüri üyesi bulunmaktadır. Projeler alanında yetkin 3 jüri üyesi tarafından ayrı ayrı değerlendirilmekte ve ortalama puana göre sıralama yapılmaktadır. Başvurular ilgili jüri tarafından ön değerlendirmeye alınmakta ve bölge sergisine katılacak projeler belirlenmektedir. Bölge sergileri her bölge için 100 proje ile sınırlı tutulmaktadır. Bu bağlamda en yüksek puanı alan projeler bölge sergisine davet edilmektedir. Bölgelerinde dereceye giren projeler de bir ilimizde sergilenmekte ve sonrasında ulusal değerlendirme yapılmaktadır. Bu değerlendirmede derece alan projeler de daha sonra uluslararası yarışmalarda ülkemizi temsil etmektedirler.

 

ULUSLARARASI BAŞARILARA İMZA ATIYORUZ

Düzenlediğimiz yarışmalarda dereceye giren öğrencilerimiz uluslararası arenada da dereceler almaktadır. 100'e yakın ülkenin katıldığı Uluslararası Bilim ve Mühendislik Yarışmasında (ISEF) 2012-2017 yılları arasında öğrencilerimiz önemli başarılara imza atmışlardır.

Öğrencilerimiz yapmış oldukları projeler ile ISEF yarışmalarında;

2012 yılında bir üçüncülük ve bir Technologies Corporation Özel Ödülü,

2013 yılında bir özel ödül,

2014 yılında üç dördüncülük ve bir özel ödül,

2015 yılında ikincilik, üçüncülük ve 2 özel ödül,

2016 yılında SPIE'in özel ödülü, Qatar Foundation Özel Ödülü, United Technologies özel ödülü ve

2017 yılında dördüncülük ödülü ile NIDA özel ödülünü kazanmışlardır.

Ayrıca Avrupa Birliği Genç Bilim İnsanları Proje Yarışmasında da öğrencilerimiz her yıl ödülle dönmektedir.

 

YAPILAN TÜM PROJELER BİR BAŞARI HİKÂYESİDİR

"TÜBİTAK'ın projelerini reddettiği liselilere Harvard'dan davet" başlıklı haberde yer alan Göktuğ ALTIPARMAK ve Fadime Seda EROL isimli öğrencilerimize ait “MELİSA, OKALİPTÜS VE KARANFİL YAĞLARININ HAVADA BULUNAN BAKTERİLER ÜZERİNE ETKİSİ” ile Yusuf ERGÜL ve Bengisu ŞENTÜRK isimli öğrencilerimize ait “KOBALT-60 İZOTOPUNUN ALTERNATİF ENERJİ KAYNAĞI OLARAK KULLANILABİLİRLİĞİ” isimli projelerde bu yukarıda bahsettiğimiz kriterlere göre ele alınmıştır. Kurum olarak bütün öğrencilerimizin yaptığı projelere büyük önem vermekteyiz. Yapılan tüm projeler bizim nezdimizde bir emek ürünüdür ve çok anlamlıdır. Mevcut kriterlere göre değerlendirme neticesinde geride kalan projeler de başarısız çalışmalar değildir. 4 öğrencimizin projesini de bu kapsamda değerlendirmek gerekmektedir.

 

GELECEĞE YÖNELİK SÜREÇLERİMİZİ İYİLEŞTİRİYORUZ

Yeni TÜBİTAK olarak, ülkemizin dünyanın en ileri bilgi toplumlarından biri haline gelmesi hedefi doğrultusunda yürüttüğümüz bilim ve teknoloji seferberliğinin vazgeçilmez paydaşlarından biri, hatta en önemlisi yarınlarımızın teminatı olan gençlerimizdir. Bu amaca yönelik mevcut değerlendirme süreçlerimizi iyileştirmeye ve geliştirmeye devam edeceğiz.

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

17.04.2018