Bakan Özlü: “Artık Uzayda Bir Uydu Filomuz Olacak”

-A +A

Anadolu Ajansı'nın "Global İletişim Ortağı" olduğu, Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneğinin (MÜSİAD) stratejik partnerliğinde, EMEA Uydu Operatörleri Birliği (EMEA Satellite Operator's Association - ESOA) ev sahipliğinde, uydu ekosistemi derneği GVF ve dünyanın en geniş profesyonel ağ yapılanması SSPI'ın destekleriyle düzenlenen 2. Global Satshow düzenlendi. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, açılışta yaptığı konuşmada, Türkiye'nin ATAK helikopteri, eğitim uçağı HÜRKUŞ, insansız hava araçları ANKA, KARAYEL ve BAYRAKTAR gibi projeleri başarıyla hayata geçirdiğini ifade etti. Milli savaş uçağımızı ve bölgesel yolcu uçağımızı üretmek için de çalışmaların sürdüğüne değinen Bakan Özlü, "RASAT ve GÖKTÜRK 2 gibi uyduları, kendimiz tasarladık ve ürettik. Bunun yanında yine TÜBİTAK UZAY liderliğinde ve sanayimizin de katılımıyla ilk yerli haberleşme uydusu olan TÜRKSAT 6A projemiz de başladı" dedi. TÜRKSAT 6A'yı 2019'da tamamlayacaklarını kaydeden Bakan Özlü, şunları söyledi:

 “Artık uzayda bir uydumuz olmayacak, bir uydu filomuz olacak. TÜBİTAK UZAY'ın hedefi, 12 yıl içinde dünya standartlarında en ileri düzey kabul edilen 30 santimetre yer örnekleme mesafesine ulaşmaktır. Milli yer istasyonumuzu geliştirmek de önemli hedeflerimiz arasında yer alıyor. Burada şu hususun özellikle altını çizmek istiyorum: Bu projeleri, büyük oranda kamunun imkanlarını kullanarak hayata geçiriyoruz ancak esas hedefimiz, özel sektörümüzün bu becerileri kazanmasını sağlamaktır. Milli projelerimizi yürütürken en büyük önceliğimiz, özel sektörümüzle daha fazla iş birliği yapmaktır. Geliştirdiğimiz uydularda kullanılan bazı parçaları özel sektörümüzün geliştirmesini istiyoruz. Mesela biz uydu üretirken, bazı firmalarımıza güneş paneli veya hidrojen yakıt pili gibi parçaları üretme becerisi de kazandırabilirsek, bu projeler esas amacına o zaman ulaşacaktır. Zira bu becerileri kazanan bir firma, yurt dışındaki projeler için de üretim yapabilecektir. Bir uyduda kullanılan bir parçanın sivil veya askeri diğer birçok alanda da kullanılması söz konusu olacaktır."

 

“TÜBİTAK’ı Proje Yapan Değil, Proje Yaptıran Bir Kurum Haline Getireceğiz”

TÜBİTAK'ı yeniden yapılandırma süreci için yoğun bir şekilde çalıştıklarını söyleyen Bakan Özlü, bu sürecin esaslarını oluştururken en önemli önceliklerinin, TÜBİTAK'ı proje yapan bir kurum olmaktan çıkarıp proje yaptıran bir kurum haline getirmek olduğunu belirtti. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Özel sektörümüzün yapabileceği işleri TÜBİTAK'a yaptırmayacağız. TÜBİTAK, gerekirse, özel sektöre bu becerileri kazandırma noktasında rehberlik edecek" diye konuştu. Özlü, bunu yapabilirlerse, yüksek teknolojili sektörlerde söz sahibi olan firmalar çıkarabileceklerini düşündüklerini dile getirdi.

30.11.2016