EMBO Yerleşim Desteği İçin Son Başvuru Tarihi 16 Nisan!

-A +A

TÜBİTAK’ın finansal destek sağladığı Avrupa Moleküler Biyoloji Organizasyonu (European Molecular Biology Organisation-EMBO) Yerleşim Desteği Programı’na yaşam bilimleri alanında faaliyet gösteren genç bilim insanları başvurabilir.

Başvurular için son tarih 16 Nisan 2018!

EMBO Yerleşim Desteği Programı, Türkiye, Estonya, Litvanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Portekiz’in bir araya gelerek, yaşam bilimleri alanında genç araştırmacıların ülkelerine dönerek, araştırma faaliyetlerine kendi laboratuvarlarında devam etmelerini sağlayan, finansal desteğin bu ülkeler tarafından karşılandığı EMBO ile ortaklaşa verilen bir destek programıdır.

Destek miktarı 3 ila 5 yıl süreyle 50.000€/ yıl olup, desteği almaya hak kazanan araştırmacılar aynı zamanda EMBO'nun Genç Araştırmacı ödülüne ait tüm ayrıcalıkları elde eder. Türkiye’den EMBO Yerleşim Desteği alan araştırmacılara destek tutarı TÜBİTAK tarafından sağlanmakta olup, şu ana kadar 29 araştırmacıya yaklaşık 5 Milyon Avro toplam destek verildi.

2017 yılı Yerleşim Desteği alan araştırmacılar:

Ayşe KOCA ÇAYDAŞI

Koç Üniversitesi, İstanbul

Elif Nur FIRAT-KARALAR

Koç Üniversitesi, İstanbul

 

Başvuru için araştırmacılarda aranan koşullar:

  • Türkiye, Çek Cumhuriyeti, Estonya, Litvanya, Portekiz veya Polonya’da bulunan herhangi bir üniversite ya da enstitü kadrosunda tam-zamanlı grup lideri olarak yer alıyor ya da bursun başlayacağı tarihte yer alacak olmak. Başvuru sahibi bu ülkelerden birinde enstitü veya üniversite grup lideri pozisyonunda ise, başvurusu sırasında bu ülkelerde iki yıldan az bir süredir ikâmet ediyor olması gerekir. 
  • Başvuru tarihinden itibaren geriye doğru 4 yılın en az 2 yılında kesintisiz olarak yurtdışında ikâmet etmiş olmak.
  • Başvuru tarihinde, doktora mezuniyet tarihinden 9 yıldan az bir süre geçmiş olması.

Önemli Bilgiler:

EMBO Yerleşim Desteği Programı’na başvuru http://www.embo.org/funding-awards/installation-grants/apply ve programla ilgili bilgilere http://www.embo.org/funding-awards/installation-grants bağlantısından ulaşabilirsiniz.

EMBO destek ve programlarıyla ilgili tüm sorularınızı TÜBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanlığı İkili ve Çoklu İlişkiler Müdürlüğü’nden EMBO Ulusal İrtibat Noktası Dr. Jale ŞAHİN’e, embo@tubitak.gov.tr, iletebilirsiniz.

08.02.2018