Afrika-Avrupa Birliği Ortak Araştırma İşbirliği Çağrısı Açıldı

-A +A

LEAP-Agri (A Long-term EU-Africa Research and Innovation Partnership on Food and Nutrition Security and Sustainable Agriculture), Afrika ve Avrupa ülkeleri tarafından Gıda, Beslenme Güvenliği ve Sürdürülebilir Tarım alanlarında ortak araştırma projelerine fon desteği sağlamak amacıyla başvuruları 15 Haziran 2017 tarihinde tamamlanacak olan ortak bir çağrı açılmıştır.

Afrika’dan Cezayir, Burkina Faso, Kamerun, Mısır, Gana, Kenya, Senegal, Güney Afrika ve Uganda; Avrupa’dan ise Belçika, Finlandiya, Fransa, Almanya, Hollanda, Norveç, Portekiz, İspanya ve Türkiye’nin fonlayıcı ülkeler olarak yer aldığı Çağrı’da,  İtalya’nın Bari şehrinde yerleşik uluslararası bir kuruluş olan CIHEAM (International Center for Advanced Mediterranean Agronomic Studies) da fonlayıcı ortak olarak bulunmaktadır.

Proje başvuruları, konsorsiyumdaki ülkeler arasında yer alan en az (4) ekip tarafından ortak olarak gerçekleştirilmelidir. (2) Afrika ülkesinden ve (2) Avrupa’dan olmak kaydıyla, fonlayıcı kuruluşların uygunluk kritelerine uyan kuruluşlar (Araştırma Enstitüleri, Üniversiteler vb.) ekiplerde yer alabilir. LEAP-Agri üyesi olmayan ulusal/uluslararası ekipler de kendi finansmanlarını sağladıkları takdirde bazı projelerde yer alabilir.

Çağrı, 2 aşamalı olarak gerçekleştirilecektir; 

- İlk aşamadaki önbaşvuru İngilizce ve Çağrı Sekreteyası’na online olarak https://secure.pt-dlr.de/ptoutline/app/leap-agri adresi üzerinden yapılacak, ilgili başvurular bağımısız panellerde değerlendirilecektir.

- İkinci aşamada, ilk aşamada seçilen başvuruların sahipleri yine İngilizce olarak kapsamlı başvurularını yapacak, başvurular uluslararası bağımsız dış danışmanlar tarafından değerlendirmeye alınacaktır.

Proje süreleri 3 yıl olmakla birlikte, desteklenmesine karar verilen projeler her ülkenin kendi ulusal kurallarına göre fonlanacaktır.

Detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Ulusal İrtibat Noktası:

Kerem Lutfi AKILLI

kerem.akilli@tubitak.gov.tr

0312 298 1638

 

14.04.2017 Uluslararası, Çok Taraflı Programlar