16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması Final Sergisi Başlıyor!

-A +A

TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından bu yıl 16’ncısı düzenlenen Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın bölge aşamasında Birincilik ödülü alarak yarışmanın final aşamasına katılmaya hak kazanan proje sahipleri, 31 Ekim – 04 Kasım 2022 tarihleri arasında Diyarbakır’da düzenlenecek final yarışmasına davet ediliyor.

Bu yıl 4.583 farklı okuldan 13.585 erkek ve 17.416 kız öğrenci olmak üzere toplam 31.001 öğrencinin hazırladığı 23.968 proje başvurusu, görevli jüri üyeleri tarafından yarışmanın ön değerlendirme aşamasında değerlendirildi. Değerlendirme sonucunda başarılı olan 1.218 proje, yarışmanın bölge aşamasında sergilenmeye hak kazandı. 12 farklı bölgede eş zamanlı yapılan bölge yarışmaları sonucunda ise her alan için oluşturulan jüri tarafından yapılan değerlendirmelere göre Bölge Birinciliği, Bölge İkinciliği ve Bölge Üçüncülüğü ödülleri sahiplerini buldu. Bölge Birinciliği kazanan toplam 180 projenin sahibi öğrenciler, yarışmanın final aşamasına katılmak üzere davet edildi.

Final yarışması hakkında detaylı bilgilendirmeler yarışmanın web sayfası üzerinden tüm ilgililere duyuruldu.

Yapılan duyuruya göre katılımcı öğrenciler, kendilerine ayrılan stantlarda proje ve poster hazırlıklarını yapacak ve sergiyi ziyaret eden misafirlere projelerini anlatacaklar. Etkinlik kapsamında her alan için oluşturulan jüri tarafından proje değerlendirmeleri yapılacak ve bu değerlendirmeler sonucunda ulusal düzeyde Birincilik, İkincilik, Üçüncülük ve Teşvik ödüllerini kazanan öğrencilere plaketleri ve başarı belgeleri takdim edilecek.

Bilime ve teknolojiye ilgi duyan genç öğrencilerimiz başta olmak üzere her yaştan tüm ziyaretçilerimizi, 31 Ekim-02 Kasım 2022 tarihleri arasında 16. Ortaokul Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’nın Final Sergisine bekliyoruz.

Program sayfası için tıklayınız.

 

24.10.2022 Burslar, Lisans, Burs Programları