4006 - TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı

-A +A

9. BİLİM FUARLARI SÖZLEŞME İMZA SÜRECİ BAŞLADI!

2020-2021 Çağrı Dönemi 9. Bilim Fuarları kapsamında destek almaya hak kazanan 5.339 proje için sözleşmelerin elektronik ortamda e-imza ile imzalanma süreci başlamıştır. Yürütücülerin sözleşmelerini 14 Ekim 2021 tarihi saat 23.59’a kadar imzalamaları gerekmektedir. Belirlenen tarihe kadar sözleşmelerini imzalamayan okullar destek haklarını kaybedeceklerdir.

Destek almaya hak kazanan okulların sözleşmelerini elektronik ortamda imzalayabilmeleri için proje yürütücüsünün başvuru sırasında beyan ettiği e-posta adresine sözleşme linki gönderilmiştir. Sözleşmenin; belirtilen süre içerisinde proje yürütücüsü, kurum/kuruluş müdürü ve İl/İlçe Milli Eğitim Müdürü (üç imza) tarafından e-imza aracılığıyla ile imzalanması gerekmektedir.

İmza sürecinde yardımcı olması açısından hazırlanan yardım dokümanı için tıklayınız

E-imza ile ilgili sorunlarınız için: tıklayınız.

Okulların bilim fuarı tarihlerini güncelleyebilmeleri için sözleşme süreci sonrasında tarih güncelleme sistemi açılacaktır. 
 

4006-TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI!

 

2020-2021 Çağrı Dönemi 9. Bilim Fuarları başvurularının değerlendirme süreci tamamlandı.

43 farklı tematik alandan* 10.187 okulumuzun sunmuş olduğu 180.969 alt proje, alanında uzman akademisyenlerimiz ve eğitimcilerimiz tarafından değerlendirildi. Değerlendirme neticesinde 81 ilimizde yer alan 5.339 okulumuzdan yüzbinlerce ortaokul ve lise öğrencimizin hazırlamış olduğu 96.776 alt proje destek almaya hak kazandı.

 

Genç bilim insanlarımızı tebrik ediyor, hem bugün hem gelecekte ülkemize ve tüm insanlığa bilimsel projeleriyle büyük katkılar sağlamalarını temenni ediyoruz.

Bir kez daha başvuru sürecinde emek veren tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

 

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Desteklenen Projelerin Listesi için tıklayınız 

 

Covid-19 tedbirleri çerçevesinde mevcut bilim fuarı projeleri 2021-2022 güz döneminde devam edeceğinden yeni fuarlar Ocak – Haziran 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecektir. Sözleşmelerin elektronik ortamda e-imza ile imzalanması ve fuar tarihi değişiklikleri hakkında önümüzdeki günlerde bilgilendirme yapılacaktır, lütfen duyurularımızı takip ediniz.

 

Sözleşmelerin elektronik ortamda e-imza ile imzalanma aşamasından önce projeleri destek almaya hak kazanan yürütücülerin e-imzalarını temin etmiş olmaları önem arz etmektedir.

 

Projesi kabul edilmeyen başvuru sahibi yürütücülere ret gerekçelerinin bildirilmesi konusunda önümüzdeki günlerde bilgilendirme yapılacaktır, lütfen duyurularımızı takip ediniz.

 

Tematik Alt Proje Alanları*

Aile İçi İletişim

Ekolojik Denge

Nesnelerin İnterneti

Akıllı Ulaşım Sistemleri

Finansal Okuryazarlık


Okul Dışı Öğrenme Ortamları

Algoritma/Mantıksal Tasarım

Genetik ve Biyoteknoloji

Robotik ve Kodlama

Artırılmış, Sanal ve Karma Gerçeklik

Gıda ve Gıda Arzı Güvenliği

Sağlıklı Yaşam ve Beslenme

 


Bağımlılık ve Bağımlılıkla Mücadele

Giyilebilir Teknolojiler

Sağlık ve Biyomedikal Cihaz Teknolojileri


Bilim İletişimi

Göç ve Uyum

Siber Güvenlik

Bilim Tarihi ve Felsefesi

Görsel ve İşitsel Sanatlar

STEAM

Biyoçeşitlilik

Görüntü, Ses ve Yazı Tanıma ve İşleme Teknolojileri

Su Okuryazarlığı

Biyotaklit

Halk Sağlığı ve Koruyucu Sağlık Hizmetleri

Sürdürülebilir Kalkınma

 

Büyük Veri ve Veri Madenciliği

Havacılık ve Uzay

Tarım ve Hayvancılık Teknolojileri

Değerler Eğitimi

 

İnsan Hakları ve Demokrasi

Uzaktan Eğitim

Dijital Dönüşüm

Kültürel Miras

Yapay Zekâ

Dil ve Edebiyat

Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji

Yenilenebilir Enerji

Doğal Afetler ve Afet Yönetimi

Medya Okuryazarlığı

 

Doğal Miras ve Doğal Kaynaklar

Milli Teknoloji Hamlesi

 

 

8. BİLİM FUARLARI SONUÇ SİSTEMİ AÇILMIŞTIR

Fuarını gerçekleştiren okullarımız http://bilimiz.tubitak.gov.tr adresinden sisteme giriş yaparak fuar bilgilerini tamamlayabilirler.

Bilim Fuarları Sonuç Sistemi:

 • Bilim fuarını 2 Temmuz 2021 tarihine kadar gerçekleştiren okullar fuar proje ve sonuç bilgi girişini 22 Temmuz 2021 tarihine kadar yapabilirler. Bu tarih sonrası sistem kapanacaktır.
 • Bilim fuarını sonbahar döneminde (Eylül – Aralık 2021) gerçekleştirecek okullar fuar proje ve sonuç bilgi girişini 14 Ocak 2022 tarihine kadar yapabilirler. Bu tarih sonrası sistem kapanacaktır.
 • Sonuç sistemi bilgileri tamamlandığı takdirde danışman öğretmen ve alt proje yapımında görevli öğrenciler için hazırlanan katılımcı sertifikalarına erişilebilecektir.

 

2019-2020 Çağrı Dönemi Bilim Fuarlarının Gerçekleştirilmesi Hakkında Duyuru

 

COVID-19 tedbirleri kapsamında Yürütücülerimizin planlamalarını daha rahat yapabilmeleri amacıyla 2019-2020 çağrı döneminde desteklenen projelerin 11 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenmesine imkân tanınmıştı. Bununla birlikte tedbirlere riayet edilerek desteklenen projelerin hayata geçirilmesi Kurumumuz tarafından teşvik edilmiş ve desteklenmiştir. Bu kapsamda bazı Yürütücülerimiz tarafından gerekli tedbirler alınarak projeleri gerçekleştirilmiştir.

Süreç içerisinde COVID-19’un ülkemizdeki seyri, kısmi ve tam kapanma dönemleri projelerin planlandığı şekilde gerçekleştirilmesine engel olmuştur. Bu bakımdan birçok Yürütücümüz projelerini Mayıs ve Haziran aylarına ertelemiştir. Ancak Mayıs ve Haziran ayları içindeki COVID-19 kaynaklı zorlukların devam etmesi nedeniyle Kurumumuz tarafından gelişen şartlara göre yeniden değerlendirme yapılmış ve dileyen Yürütücülere son kez 31 Aralık 2021 tarihine kadar projelerini uzatma imkânı tanınmasına karar verilmiştir.

 

 • Bilim Fuarlarının Gerçekleştirilebileceği Tarih Aralığı

Bahar dönemi en son 2 Temmuz 2021 - Sonbahar dönemi 7 Eylül* – 31 Aralık 2021

*Okulların açılma tarihine göre değişiklik gösterebilir.

 

Proje durumunuzu hem Bilimiz sayfasında hesabınıza giriş yaparak ve hem de Bilimiz Sayfasında ilan edilen listeden kontrol edebilirsiniz. Liste linki için tıklayınız.

 • Bilim fuar tarihini güncellemek için; Bilim fuarınızı gerçekleştirmek istediğiniz tarihi Bilimiz sistemi üzerinden giriş yaparak güncelleyebilirsiniz. Tarih güncellemek için son gün 24 Haziran 2021 Perşembe’dir.
 • Fuarınızın yürürlükten kaldırılmasını istiyorsanız; yürürlükten kaldırma talebi dilekçenizi bt4006@tubitak.gov.tr adresine göndermeniz gerekmektedir. Yürürlükten kaldırma işlemi sonrası tarafınıza bilgilendirme yapılacaktır.
 • Önceden bir yürürlükten kaldırma/iptal dilekçesi göndermişseniz, karışıklık oluşmaması adına yürürlükten kaldırma/iptal talebinizin devam ettiğini, dilekçenizin geçerli olduğunu bt4006@tubitak.gov.tr adresine teyit etmeniz gerekmektedir.

 

Fuar tarihi geçmiş olduğu halde 24 Haziran 2021 tarihine kadar fuar tarihini güncellemeyen projeler otomatik olarak yürürlükten kaldırılacaktır.

 

 • Proje Destek Miktarı

Fuarlarını 2 Temmuz 2021 tarihine kadar gerçekleştireceği kesinleşen okulların proje destek miktarlarının yürütücü hesaplarına yatırılabilmesi için bt4006@tubitak.gov.tr adresine e-posta göndermeleri gerekmektedir. 

Sonbahar döneminde yapılacak bilim fuarlarının proje destek miktarları Ağustos ayından itibaren yürütücü hesaplarına gönderilecektir.

 

 • İzleme Süreci

2 Temmuz 2021 tarihine kadar gerçekleştirilecek fuarlara izleyici atanmaktadır. Sonbahar döneminde yapılacak fuarların izleyici atamaları Ağustos ayından itibaren yapılacaktır.

 

 • Sonuç ve İzleme Sistemi

Fuarlarını gerçekleştiren yürütücülerin fuarlarına dair bilgilerini girecekleri sonuç sistemi ve izlemeyi gerçekleştiren izleyicilerin izlemeye dair bilgileri gireceği izleme sistemi önümüzdeki günlerde açılacaktır.

 

 • Yeni Dönem Bilim Fuarları Süreci

2020-2021 çağrı dönemi Bilim Fuarlarının değerlendirme sonuçlarının Ağustos ayında duyurulması ve mevcut projelere ek süre verildiğinden çakışma yaşanmaması adına, yeni dönemde desteklenmesine karar verilen projelerin 2022 yılı bahar döneminde yapılması planlanmaktadır.

Sağlıklı ve mutlu günler dileriz.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı

Programlar Müdürlüğü

 

4006-TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI BAŞVURULARI BUGÜN (22 OCAK 2021) SAAT 23.59'A KADAR UZATILMIŞTIR

Başvurularını tamamlayamayan başvuru sahiplerine başvurularını tamamlayabilmeleri için bugün (22/01/2021) saat 23.59’a kadar imkan tanınacaktır. Başvuruların değerlendirmeye alınabilmesi için onaylanması gerekmektedir. Önemle duyurulur.

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı ile 5-12. sınıf öğrencilerinin ilan edilen tematik alanlar arasından kendi ilgi alanları doğrultusunda belirledikleri konular üzerine bilimsel metodolojiye uygun şekilde çalışmalar yaparak elde ettikleri araştırma sonuçlarını sergileyebilecekleri Bilim Fuarlarına destek verilmesi amaçlanmaktadır. Bu kapsamda 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrı Metni yayınlanmıştır.

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programına başvurular 23 Kasım 2020 tarihinde başlayacak ve 22 Ocak 2021 saat 17.30’a kadar devam edecektir. 
 

NEREYE VE NASIL BAŞVURULABİLİR?

Programa başvurular; 

Bilim Fuarları Destekleme Programına aşağıdaki kurumlar başvuru yapabilir:

 • 5-12. sınıflar arasında eğitim öğretim hizmeti veren devlet okulları 
 • Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) 
 • Öğretim programlarında Fizik, Kimya, Biyoloji, Matematik, Türkçe vb. derslerden en az üçüne yer veren Mesleki Eğitim Merkezleri 
 • Bünyesinde 5-12. sınıfların eğitim gördüğü görme, işitme ve zihinsel engelli devlet okulları

Belirtilen kurum/kuruluşlarda kadrolu ve tam zamanlı öğretmenler proje yürütücüsü olabilir. Ancak; Müdür, Müdür Yardımcıları ve Ücretli Öğretmen olarak görev yapanlar proje yürütücüsü olamaz.

 • 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Çağrı Metni için tıklayınız.
 • Bilim Fuarında görev alacak öğrenci velilerinden alınması gereken muvafakatname örneği için tıklayınız.
 • 4006 Bilim Fuarları Kılavuzu  için tıklayınız.
 • 4006 Programı bilgilendirme sunumu için tıklayınız.

Başvurunun sistem üzerinden tamamlanıp proje yürütücüsü tarafından onay verilmesi için son tarih 22 Ocak 2021 saat 17:30’dur. Başvuru sistem üzerinden yapılacağından, basılı kopya olarak gönderilmesi gereken herhangi bir evrak bulunmamaktadır.

Başvuru süreci ve programla ilgili sorularınız için bt4006@tubitak.gov.tr adresi ile iletişime geçebilirsiniz.

TÜBİTAK Bilim ve Toplum Başkanlığı
Programlar Müdürlüğü


ÖNEMLİ!  COVID 19 tedbirleri kapsamında 4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı bünyesinde yapılacak bilim fuarları Yürütücünün talebi ile 11 Haziran 2021 tarihine kadar ertelenebilecektir.

Fuar tarihlerinizi bilimiz.tubitak.gov.tr sistemi üzerinden giriş yaparak güncelleyebilirsiniz. Fuar tarihi güncelleme işlemi 9 Kasım 2020 tarihinde sona erecektir.

COVID 19 tedbirleri kapsamında; gerçekleştireceğiniz bilim fuarı projenizdeki etkinlikler kapsamında aşağıdaki hususlara dikkat etmeniz gerekmektedir.

i. T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından COVID-19 kapsamında hazırlanmış olan güncel Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi’nde yer alan önlemlere uyulması,
ii. İlinizde bulunan İl Hıfzıssıhha Kurulu ve İl Pandemi Kurulu’nun COVID-19 kapsamında almış olduğu kararlara uyulması,
iii. İlinizde bulunan İl Hıfzıssıhha Kurulu ve İl Pandemi Kurulu ile irtibat halinde olunması, bu kurumlara gerekli bilgilendirmenin yapılması.

Yürütücü Değişiklikleri, 27 Temmuz 2020 saat 17.30’a kadar yapılabilir. Mücbir sebepler dışında bu tarihten sonra yürütücü değişikliği yapılamaz. Talep dilekçesi eksiksiz doldurup imzalandıktan sonra taratılıp mail eki ile birlikte bt4006@tubitak.gov.tr adresine gönderilmesi gerekir. Matbu dilekçe gönderilmez. Yürütücü değişikliği talep dilekçesi için tıklayınız.


4006-TÜBİTAK BİLİM FUARLARI DESTEKLEME PROGRAMI BAŞVURU SONUÇLARI AÇIKLANDI!

Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde ülkemizin emin adımlarla ilerlediği bilim ve teknoloji yolculuğunda geleceğimizin teminatı gençlerimizin bilimsel proje hazırlama ve sunma deneyimi elde ettikleri bilim fuarları projelerinin değerlendirme süreci tamamlandı.

Bu yıl ilk kez uygulamaya geçirilen 30 farklı tematik alandan* 12.832 okulumuzun sunmuş olduğu 240.852 alt proje, alanında uzman akademisyenlerimiz ve eğitimcilerimiz tarafından değerlendirildi. Değerlendirme neticesinde 81 ilimizde yer alan 6.511 okulumuzdan yüzbinlerce ortaokul ve lise öğrencimizin hazırlamış olduğu 124.401 alt proje destek almaya hak kazandı.

Genç bilim insanlarımızı tebrik ediyor, hem bugün hem gelecekte ülkemize ve tüm insanlığa bilimsel projeleriyle büyük katkılar sağlamalarını temenni ediyoruz.

Bir kez daha başvuru sürecinde emek veren tüm öğretmen ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz.

4006-TÜBİTAK Bilim Fuarları Destekleme Programı Desteklenen Projelerin Listesi