Rusya D.I. Mendeleyev Metroloji Enstitüsü ile Mutabakat Zaptı (MoU)

-A +A
Yazıcı-dostu sürüm

TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü, Rusya D.I. Mendeleyev Metroloji Enstitüsü (VNIIM) ile işbirliğinin geliştirilmesi amacıyla Mutabakat Zaptı imzaladı.

D.I. Mendeleyev Metroloji Enstitüsü’nün kuruluşunun 175. yıldönümünü vesilesiyle 14-15 Haziran 2017 tarihlerinde Saint Petersburg’da düzenlenen uluslararası konferans sırasında kayıt altına alınan "Mutabakat Zaptı"na TÜBİTAK Ulusal Metroloji Enstitüsü Müdürü                      Dr. Mustafa ÇETİNTAŞ ile D.I. Mendeleyev Metroloji Enstitüsü Müdürü Dr. KIRILL V. GOGOLINSKIY imza attı.

"Mutabakat Zaptı"nın imzalanmasının ardından VNIIM Laboratuvarları ziyaret edilerek karşılıklı görüş alışverişinde bulunuldu.

İmzalanan anlaşmayla iki Enstitü arasında;

·         Teknik destek ve danışmanlık,

·         Ortak araştırma projelerinin yürütülmesi,

·         Misafir araştırmacı değişimi,

·         Teknik bilgilerin, referans verilerinin, malzeme ve yayınların temini,

·         Ortak seminerlere, çalıştaylara ve eğitim kurslarına katılım

konularına yönelik şartlar belirlendi.

İki Enstitü arasında daha önce başlatılan metrolojik çalışmaların ilk adımı olarak her iki ülkenin Vakum Metrolojisi alanındaki ulusal standartlarının 1·10-4 Pa - 1 Pa basınç aralığında karşılaştırmalarını sağlayacak olan ve birinci aşaması TÜBİTAK UME’de gerçekleştirilen ölçümlerin ikinci aşamasının da 2017 yılı içerisinde VNIIM’de gerçekleştirilmesi planlanıyor.

 

İmzalanan ikili anlaşmayla resmileşen  ilişkiler çerçevesinde gerçekleşecek bilimsel işbirliklerinin, sadece Vakum Metrolojisi alanında sınırlı kalmayıp diğer disiplinlerde de devam etmesi bekleniyor.

23.06.2017