Yabancı Bilim İnsanları Çalışmak İçin Türkiye'yi Tercih Ediyor

-A +A

Beyin göçünü tersine çeviren TÜBİTAK, yurt dışındaki Türk bilim insanlarının ardından bu kez yabancı bilim insanlarını Türkiye’ye getiriyor. TÜBİTAK’ın desteğiyle 100 bilim insanı 2 yıl boyunca Türkiye’de istihdam edilecek. İlk dönem 25 kişinin kabul edileceği destek programına seçkin ve deneyimli 106 bilim insanı ile araştırmacı başvurdu.

Türkiye’nin bilim insanları için cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla önemli destek programları başlatan TÜBİTAK, ‘2236 Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşımı Destek Programı’nı başlattı. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın (BİDEB) başlattığı program ile yurt dışındaki seçkin bilim insanı ve araştırmacılar, Türkiye’de ihtiyaç duyulan açığın kapatılmasına ve bilim üretimine katkıda bulunacak. TÜBİTAK gelecek bilim insanlarının üniversiteler, kamu veya özel sektör kuruluşlarında istihdamı için destek sağlayacak. Program kapsamında ilk dönem Türkiye’ye 25 bilim insanı getirilecek. İlk kez bu yıl başlatılan programda 25 kişilik pozisyon için 106 seçkin ve deneyimli araştırmacı başvuru yaptı. Yeterli şartları taşımayanların elenmesinin ardından 66 başvuru değerlendirmeye alındı. Başvuranların yüzde 44’ü Amerika, yüzde 45’i Avrupa ve yüzde 11’i de Asya kıtasından geldi. Başvuranlar arasında yurt dışında yaşayan Türk bilim insanları da yer alıyor. Başvurular TÜBİTAK’ın düzenlediği panellerde değerlendiriliyor. İlk defa yurt dışından Türk ve yabancı 11 uzmanın davet edildiği panellerde, 66 başvuru arasından 2012 çağrı dönemi için destek verilecek 25 bilim insanı seçilecek.

5 Yılda 100 Bilim İnsanı Gelecek

Beş yıl sürecek program kapsamında alanında deneyimli ve seçkin 100 bilim insanı ve araştırmacı 24 ay süreyle Türkiye’de istihdam edilecek. Kabul edilecek deneyimli araştırmacıların 4 yıl, çok deneyimli araştırmacıların da 10 yıldan fazla araştırma deneyimine sahip olması gerekiyor. 11,2 Milyon Avroluk program bütçesinin yüzde 40’ı Avrupa Komisyonu tarafından karşılanacak. Türkiye’ye gelecek çok deneyimli araştırmacılara aylık net 3 bin 150 Euro, deneyimli araştırmacılara ise 2 bin 800 Euro verilecek. Bu araştırmacılar 1001 programına da başvurabilecek. Ayrıca ev sahibi kuruma 2 yılda 14 bin 400 Euro araştırma katkısı sağlanacak.

"Başvurular Arasında Çok Değerli Bilim İnsanları Var"

Panellere davet edilen Harvard Üniversitesi’nden Dr. Utkan Demirci, daha önce ABD ve Avrupa’da çok sayıda panele katıldığını ve ilk kez katıldığı TÜBİTAK panellerinde çok kaliteli başvurular ile karşılaştığını söyledi. Demirci, “Türkiye’ye böyle kaliteli bilim insanlarının gelmesi büyük fırsat. Bu çalışmalar uzun vadeli ve Türkiye’nin dünyada söz sahibi olması için başlatılan önemli bir yatırım. TÜBİTAK, Türkiye’nin vizyonuna yeni değerler kazandıracak bir çalışmaya imza atıyor” dedi.

Türkiye’nin Ar-Ge’ye ayırdığı pay artışında dünyada ikincisi olduğunu hatırlatan Demirci, şunları söyledi: “Avrupa ve ABD’de ekonomik kriz nedeniyle bilimsel projelere verilen destekler azalırken, Türkiye’de artıyor. Bu da bilim insanlarını Türkiye’ye çekiyor. Yoksa burada kaldıkları süre boyunca verilecek ücret diğer ülkelere göre fazla değil. Burada kilit nokta Türkiye’nin Ar-Ge’ye ayırdığı payı artırmasıdır. Burada bir diğer önemli nokta ise, TÜBİTAK yurt dışından deneyimli araştırmacıları getirip Türkiye’de üniversitelerde ve özel sektörde çalışmasını sağlayacak. Örneğin fabrika gibi düşünürsek, ‘Al sana kaliteli çalışan. Sen bu bilim insanlarının deneyimlerinden yararlan biz masraflarını karşılayacağız’ diyor. Buna kimse hayır demez. Çünkü o insanın fikirleri, gerçekleştirmek istediği projeleri var. Ülke bilimine katacağı şeyler var”

 

Programla ilgili daha fazla bilgiye http://www.cocirc.tubitak.gov.tr/ adresinden ulaşılabilir.
 

07.12.2012 Burslar, Doktora Sonrası, Araştırma Burs Programları, 2236