TÜBİTAK Tarafından “Cities of the Future 2019 Uluslararası Proje Pazarı” Etkinliği Düzenlendi

-A +A

TÜBİTAK Ufuk 2020 Programı Ulusal Koordinasyon Ofisi tarafından, Brüksel’de “Cities of the Future 2019 Uluslararası Proje Pazarı” etkinliği düzenlendi. Etkinlik Ufuk 2020 Programı’nda Türkiye II. Aşama Projesi çerçevesinde düzenlenmiştir. Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti tarafından finanse edilen ve TÜBİTAK’ın Ana Yararlanıcısı olduğu projenin Sözleşme Makamı T.C. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığıdır. 31 farklı ülkeden katılımın olduğu etkinliğin açılış konuşmaları Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Mehmet Fatih Kacır, Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay, Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal ve Avrupa Komisyonu Araştırma ve Yenilik Direktör Yardımcısı Signe Ratso tarafından gerçekleştirildi.

Etkinlik kapsamında, Avrupa’dan ve Türkiye'den 300'ün üzerinde araştırmacı ve sanayi temsilcisi Ufuk 2020 Programı'ndaki çağrılara yönelik proje ortaklıkları gerçekleştirmek için bir araya geldi. Ulaşım, enerji, çevre, bilgi ve iletişim teknolojileri, malzeme ve imalat teknolojileri ve gelecek nesil bataryalar konusundaki çağrılara yönelik proje fikirlerinin sunulduğu etkinlikte, proje önerilerini paylaşmak ve geliştirmek üzere 1000’e yakın ikili görüşme gerçekleştirildi.

"Teknolojiyi Geliştiren, Üreten ve Dünyaya İhraç Edebilen Bir Ülke"

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Mehmet Fatih Kacır, açılış konuşmasında, Türkiye olarak özellikle son yıllarda teknolojiyi satın alan değil teknolojiyi geliştiren, üreten ve dünyaya ihraç edebilen bir ülke olma adına ciddi bir gayret gösterdiğimizi ifade etti. Türkiye'de 80'den fazla teknoparkta 5 bin 400'den fazla şirketin tamamladığı 10 binlerce Ar-Ge projesi olduğunu ve ülkede bin 500 Ar-Ge ve tasarım merkezi bulunduğunu anımsatan Kacır, "Türkiye'de 154 bine erişen bir Ar-Ge insan kaynağımız var. Biz bu insan kaynağı ile yürüttüğümüz çalışmalarda daha fazla etki ve çıktı odaklı işler yapabilmeye gayret ediyoruz" diye konuştu.

 "Projelerin Niteliğini Artırmak" 

Kacır, uluslararası iş birliklerini çok önemsediklerine işaret ederek, "Biz, AB Ufuk 2020 programlarının bir parçasıyız. Dolaysıyla bu çerçeve içerisinde Avrupalı paydaşlarımızla pek çok ülkede ortaklaşa projeler, ikili üçlü çoklu projeler yürütüyoruz. Önümüzdeki dönemde bu projelerin hem niteliğini artırmak hem ölçeğini, etki alanını büyütmek hem de sayılarını artırmak istiyoruz. Daha fazla paydaşın bu projeye ülkemizden dâhil olmasını AB fonlarından daha yüksek düzeylerde yaralanmayı hedefliyoruz" ifadesini kullandı. “Geleceğin Şehirleri” temalı etkinliğe 300'den fazla katılımcı olduğunu vurgulayan Kacır, "Bu programları özellikle Türkiye'nin araştırma altyapısının Avrupa ile entegrasyonunu güçlendirmeye dönük fırsatlar olarak değerlendiriyoruz. Ufuk Avrupa programlarına gittiğimiz bir süreçte Türkiye'nin kapasitesini geliştirme anlamında kıymetli buluyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Kacır, Brüksel temasları kapsamında üst düzey AB yetkilileri ile de görüştüklerini belirterek, gelecek dönemde AB çerçeve programları ile Türkiye'de uygulamakta olan programların birbirini destekleyecek şekilde nasıl planlanabileceğini ele aldıklarını anlattı. 

Türkiye'nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Mehmet Kemal Bozay etkinlikteki konuşmasında, Türkiye ve Avrupa arasında bilimsel araştırmalarda iş birlikteliklerinin önemine ve ortaya koyduğu olumlu sonuçlara dikkati çekti. 

TÜBİTAK Başkanımız: "2020 Yılında Türkiye Olarak Avrupa'daki Fonlardan Çok Daha Fazla Faydalanma Hedefimiz Var"

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanımız Prof. Dr. Hasan Mandal, 2020 yılında Türkiye olarak Avrupa'daki fonlardan çok daha fazla faydalanma hedefimiz olduğunu ifade etti. Türkiye ve 30'un üzerinde ülkeden katılımcılarla birlikte geleceğin şehirleri üzerine bir toplantı gerçekleştirdiklerine dikkati çeken Prof. Dr. Mandal, "Bu sadece bir konferans veya sempozyum değil. Bugün bine yakın ikili görüşme gerçekleşti" diye konuştu. Prof. Dr. Mandal, hızlı gelişen teknolojilerin geleceğin şehirlerinin tasarımında etkisi gibi konuları ele aldıklarını belirterek, etkinlikte uluslararası boyutta birlikte proje geliştirmenin görüşüldüğünü anlattı. Özel sektörden, üniversitelerden, araştırma merkezlerinden ve kamudan ilgili tüm paydaşların bir araya geldiği bir etkinlik düzenlediklerini vurgulayan Prof. Dr. Mandal, "Özellikle ülkemizin araştırmacılarının geliştirmiş oldukları teknolojileri veya gelişen teknolojileri Avrupa'daki kendi meslektaşlarıyla diğer ülkelerdeki araştırmacılarla bir araya gelip geliştirmeleri ve bunun için de Avrupa fonlarından destek alacak olmaları, bunun için ortak proje yazacak olmaları bizim için heyecan verici" değerlendirmesinde bulundu. Prof. Dr. Mandal, etkinliğin sadece 2020 yılında birlikte yapılacak projelere başvurmak için değil, aynı zamanda 2021 yılında başlayacak olan yeni AB programı olan Ufuk Avrupa'ya bir hazırlık noktası olduğunu belirterek, "2020 yılında Türkiye olarak Avrupa'daki fonlardan çok daha fazla faydalanma hedefimiz var. Onun ötesinde 2021 yılında başlayacak Ufuk Avrupa programı daha da heyecan verici olacak" diye konuştu. 

"TÜBİTAK'ın Destekleri ile Avrupa'nın Destekleri Çok Daha Yakın, Bütünleşik Hale Gelebilecek"

Geçmişte Türkiye'de yürütülen programlarla Avrupa'daki programların buluştuğu noktaların daha sınırlı olduğuna işaret eden Prof. Dr. Mandal, "Avrupa'daki hem mevcut Ufuk 2020 hem de Ufuk Avrupa programları çok daha bütünleşik yapıda. Dolayısıyla TÜBİTAK'ın destekleri ile Avrupa'nın destekleri çok daha yakın, bütünleşik hale gelebilecek. Biz bunu çok faydalı görüyoruz çünkü ülkemizin sadece kendi ulusal kaynaklarıyla değil aynı zamanda Avrupa'daki bunun için ayrılmış olan bütçe dâhilinde çok daha büyük fırsatlar olabileceğini düşünüyoruz" değerlendirmesinde bulundu. Prof. Dr. Mandal, TÜBİTAK'ın özellikle 2020 yılında özel bir programı olacağına dikkati çekerek, Türkiye'deki araştırmacıların eşik değerini geçen başarılı projelerini destekleyeceklerini söyledi. 

Etkinlik açılış konuşmaları, tematik oturumlar ve birebir görüşmelerin ardından sona erdi.

12.11.2019