Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi Törenle Hizmete Açıldı

-A +A

TÜBİTAK SAGE tarafından gerçekleştirilen "Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi" törenle hizmete açıldı. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, "Savunma sanayisinde tam bağımsızlık elde etmenin yolu, milli imkânlarla Ar-Ge'yi ve kendi silahlarımızı geliştirmekten geçiyor" dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Işık, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) Duyarsız Patlayıcı Üretim ve Dolum Tesisi (DUPAT) Açılış Töreni'nde yaptığı konuşmada, üretimde "yerli", "yenilikçi" ve "yeşil üretim" olmak üzere 3 temel öncelikleri bulunduğunu, söz konusu tesisin bu öncelikleri karşıladığını söyledi.

Savunma sektöründe küresel çapta çok büyük rekabet yaşandığına işaret eden Işık, "Bu sektör birkaç açıdan diğerlerinden farklı. Bu sektör diğer bütün sektörleri de geliştirme kabiliyetine sahip öncül sektör. Savunma sanayisi her açıdan son derece önemli. Sadece yurt savunması açısından değil, bilim açısından da son derece kritik sektör" diye konuştu.

AK Parti hükümetlerinden önce savunma sektöründe yerlilik oranının yüzde 24'ler seviyesinde olduğuna dikkati çeken Işık, "Bugün Allah'a şükürler olsun savunma sanayisinde yerlilik oranını yüzde 55'in üzerinde çıkardık. Bu gibi tesislerle teknoloji düzeyimiz daha da artacak. Hedefimiz savunma sanayisinde yerlilik oranını çok daha yukarıya çıkarmak" ifadesini kullandı.

Türkiye olarak savunma sanayisinde tam bağımsızlık elde etmenin yolunun milli imkânlarla Ar-Ge'nin ve yerli silahların geliştirilmesinden geçtiğini belirten Işık, "Artık akşamları başımızı yastığa daha rahat koyabiliriz. Artık Türkiye, gıpta eden değil, gıpta edilen bir ülke haline geldi. İnşallah bu ve bunun gibi tesislerimizi her gün daha da artırmanın gayreti içinde olacağız" şeklinde konuştu.

TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak da MKEK ile pek çok projede başarılı çalışmalara imza attıklarını ifade ederek, "Kurum olarak teknolojiyi geliştirip, belirli bir noktaya kadar getirip, daha sonra sanayiyle işbirliği yapmak istiyoruz. Buradaki tesis, bunun en somut örneklerinden birisi" dedi.

Savunma sanayisinde yerliliğin arttırılmasının önemine dikkati çeken TÜBİTAK Başkanı Yücel Altunbaşak, "Yerliliğiniz ölçüsünde savunma sanayisinde bir gücünüz var. Yoksa karşı taraf için caydırıcılık ifade etmiyor. Bu nedenle savunma sanayisinde yerliliğe çok önem veriyoruz. Bu tesis, bunun en önemli delillerinden birisi" diye konuştu.

MKEK Genel Müdürü İzzet Artunç da yalnızca askeri alanda değil, sivil alanda da ihtiyaç duyulan birçok ürünün milli imkânlarla üretilmesi amacıyla yatırımlar gerçekleştirdiklerini ifade etti.

TBMM Milli Savunma Komisyonu Başkanı Oğuz Kağan Köksal da AK Parti hükümetlerinin göreve geldiğinden beri savunma sanayisinde yüzde 100 yerlilik konusunda hedef koyduğunu belirterek, "Bunu gerçekleştirmek için savunma sanayisine her türlü destek verildi. Bunların meyvesi yavaş yavaş çıkmaya başladı" dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Işık, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Beşir Atalay ile diğer yetkililer kurdele keserek tesisin açılışını gerçekleştirdi. Daha sonra Bakan Işık ve beraberindekiler tesiste incelemelerde bulundu.

11.12.2014