Yabancı Bilim İnsanlarını Türkiye'ye Getirecek Program

-A +A

Türkiye’nin araştırmacılar için cazibe merkezi haline getirilmesi amacıyla önemli destek programları başlatan TÜBİTAK, yurt dışındaki Türk bilim insanlarına yönelik tersine beyin göçünü başarıyla uyguluyor. Bu kapsamda şimdiye kadar 167 bilim insanı Türkiye’ye dönüş yaptı. Beyin göçünün hızlandırılması ve yabancı bilim insanlarının da Türkiye’ye getirilmesi için TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) 2236 kodlu ’Uluslararası Deneyimli Araştırmacı Dolaşımı Destek Programı’nı uygulamaya koydu.

Başlatılan destek programı hakkında üniversitelere, Ar-Ge merkezi bulunan işletmelere ve teknoparklara bilgi verilmesi amacıyla TÜBİTAK tarafından Ankara Dedeman Otel’de tanıtım toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılış konuşmasını yapan TÜBİTAK BİDEB Başkanı Prof. Dr. Şemsettin Türköz, program ile üniversiteler, kamu ve özel sektörde doğa bilimleri, mühendislik ve teknoloji, tıbbi bilimler, tarımsal bilimler, sosyal bilimler ve beşeri bilimler alanlarında ihtiyaç duyulan bilim insanı açığının kapatılmasının ve bilim üretimine katkı sağlanmasının amaçlandığını açıkladı.

Türköz, bu kapsamda yurt dışında çalışan ve kendi uzmanlık alanlarında seçkin ve deneyimli bilim insanlarının araştırmalara katılmaları ve teknolojik yenilikler getirmeleri amacıyla yurt içinde istihdamına destek sağlanacağını kaydetti. Türköz, “Türkiye’yi tüm araştırmacılar için cazip bir ortam haline getirmeyi amaçlıyoruz. En büyük avantaj tüm alanlara açık olması. Herkes bu programlardan faydalanabilir. Ana hedef uluslararası dolaşım gerçekleştirmek. Yaş sınırı yok önemli olan tecrübe” dedi.

2236 programının ayrıntıları hakkında bilgi veren Prof. Dr. Cahit Güran ise, programla getirilecek bilim insanı sayısının az görülebileceğini, ancak bunun sadece başlangıç olduğunu kaydetti. Programın 5 yıl süreyle devam edeceğini söyleyen Güran, “Bu süre içinde 100 bilim insanı Türkiye’ye getirilecek. Programda TÜBİTAK fonlayan kurum, üniversite veya sanayi kuruluşları da ev sahibi olacak. Tüm ülke vatandaşları başvurabilecek. Evrensel araştırmacılara açık bir program. Araştırmacıların doktora derecesine sahip olması veya en az 4 yıllık araştırma deneyimi olması gerekiyor. Son 3 yılda 12 aydan fazla Türkiye’de bulunmaması ve BİDEB desteklerinden faydalanmaması gerekiyor. Türkiye’ye gelecek bilim insanlarına yaşam giderleri, ulaşım ve aile giderleri ile araştırma katkısı sağlanacak. Alanında 10 yıldan fazla çalışma yapan çok deneyimli araştırmacılar için aylık net 2 bin 650 Euro, deneyimli araştırmacılara ise 2 bin 300 Euro verilecek. Bu araştırmacılar 1001 programına da başvurabilecek.”

Tanıtım toplantısı sonunda BİDEB Başkanı Türköz, katılımcılara BİDEB’in yeni başlatılan destek programları hakkında da bilgi verdi.

21.03.2013 Burslar, Yabancılara Yönelik, Araştırma Burs Programları, Destekler, Akademik, Konuk Araştırmacı Destek Programları, 2236