Venüs Güneş'in Önünden Geçti

-A +A

Ender gerçekleşen bir gök olayı olduğu için tüm dünyadaki meraklılar Venüs geçişine büyük ilgi gösterdi. Bundan bir önceki geçiş 2004 yılında meydana gelmişti. Sonraki geçişse 2117’de olacak.

Ülkemizde geçişi izlemek ve halkımıza izleme olanağı sunmak üzere çeşitli etkinlikler düzenlendi. Bu etkinliklerden biri de TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nin Burdur Gölhisar ilçesinde, ilçe belediyesi ve kaymakamlığının desteğiyle düzenlediği ve yaklaşık 4 bin kişinin katıldığı etkinlikti. Ayrıca çeşitli üniversitelerin gözlemevleri halka açık etkinlikler düzenledi. TÜBİTAK Bilim ve Teknik ile Bilim Çocuk dergileri de okurlarına ve bu etkinliklere katılanlara geçişi görebilmeleri için toplam 250 bin özel güneş filtresi hediye etti.

Venüs geçişi, daha çok amatör gözlemcilerin ilgisini çekmekle bilikte, Venüs atmosferinin incelenmesi ve Güneş sistemi dışı gezegen araştırmalarına ışık tutuması bakımından da önemli. Bu nedenle dünyanın çeşitli yerlerindeki bazı büyük teleskoplar ve Hubble Uzay Teleskobu da geçişle ilgili gözlemler yaptı.
 

21.03.2013