Türkçe Çevrimiçi Bilim Haberciliği Kursu

-A +A

Dünya Bilim Habercileri Federasyonu’nun (WFSJ) Bilim ve Gelişim Ağı (ScieDev.Net) ile birlikte yürüttüğü bir proje olan Çevrimiçi Bilim Haberciliği Kursu’nun TÜBİTAK desteğiyle artık Türkçesi de var.

İlk bilim yazarlarından biri olan William Laurence bilim gazetecilerini “Prometheus’un torunları” diye tanımlıyor. Ona göre Prometheus ateşi nasıl Olimpos’tan halka indirdiyse, bilim gazetecileri de bilimi laboratuvardan alıp halka sunar. Bilim gazetecisi bilimle halkı buluşturan önemli bir köprü görevi görür. Ülkemizde görece yeni bir uzmanlık alanı olan ve bu anlamda önemli bir rol üstlenen bilim gazetecilerine ayrılan kaynaklar hayli kısıtlıdır.

Dünya Bilim Habercileri Federasyonu’nun (WFSJ) Bilim ve Gelişim Ağı (ScieDev.Net) ile birlikte yürüttüğü bir proje olan Çevrimiçi Bilim Haberciliği Kursu’nun artık Türkçesi de var. TÜBİTAK Bilim ve Toplum Dairesi Popüler Bilim Yayınları Müdürlüğü’nce dilimize kazandırılan bu kurs, yazı yazma konusunda temel becerilerden bilim gazeteciliğinin inceliklerine kadar birçok konuyu ele alıyor. Bir bilim gazetecisi olarak bilimsel gelişmelerden en hızlı nasıl haberdar olunur, ihtilaflı bir bilimsel haber en doğru nasıl sunulur, bilim insanlarıyla nasıl etkili bir iletişim kurulur konularında kendinizi geliştirmek istiyorsanız sizleri http://www.wfsj.org/course/tr/ adresindeki kursa davet ediyoruz.

Kurs profesyonel gazetecilere, gazetecilik öğrencilerine ve öğretmenlerine yönelik hazırlanmış olsa da, internet günlüklerinde (yani blog sitelerinde) bilimsel gelişmelere yer vermek isteyen ve bilim çevreleriyle iletişimde olan herkesin yararlanabileceği ipuçları da barındırıyor.

21.03.2013 Destekler, Bilim ve Toplum