TÜBİTAK, BM ile “Temiz Teknoloji” Yarışması Başlattı

-A +A

Temiz Teknoloji Alanında İş Fikirleri Yarışacak

TÜBİTAK, Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO) ve Küresel Çevre Fonu (GEF) ile birlikte “Enerji ve Çevre” konulu proje yarışması düzenliyor. Temiz teknoloji alanında seçilecek en iyi proje, 50 bin TL’lik ödülün yanı sıra Silikon Vadisi’nde Türkiye’yi temsil edecek.

Birleşmiş Milletler Sınai ve Kalkınma Teşkilatı (UNIDO), Küresel Çevre Fonu (GEF) ile birlikte “Enerji ve Çevre” konusunda girişimci iş fikirlerinin yarışacağı ve destekleneceği uluslararası bir yarışma başlatıldı. Dünyanın en kapsamlı iş geliştirme platformu Global Cleantech Innovation Program (GCIP) tarafından düzenlenen yarışma, 2014 yılı itibari ile Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 8 ülkede başlatıldı. Temiz teknoloji alanında gelecek vaat eden iş fikirlerinin yarışacağı yarışma, ilk olarak ulusal düzeyde düzenlenecek. Ardından Türkiye’nin en başarılı temiz teknoloji projesi Silikon Vadisi’nde dünyadaki diğer projelerle yarışacak.

Programa destek veren diğer resmi kuruluşlar; T.C. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, T.C. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, T.C. Kalkınma Bakanlığı, T.C. Su ve Orman Bakanlığı, KOSGEB ve Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV)’dır.

Yarışma fikri olan herkese açık

Türkiye’de TÜBİTAK Teknoloji ve Yenilik Destek Programları Başkanlığı’nın (TEYDEB) koordine ettiği yarışma, bu yıl “Yenilebilir Enerji”, “Enerji Verimliliği”, “Atıktan Enerji Üretim” ve “Su Verimliliği” kategorilerinde gerçekleştiriliyor. Yarışmaya, bu alanlara yönelik yeni bir fikri olan veya bir ürün geliştirmeye çalışan öğrenci, akademisyen, araştırmacı ve bireysel girişimcilerin yanında KOBİ niteliğindeki işletmelerde katılabilecek. Girişimciler, en az iki kişiden oluşan bir takım kurarak başvuru TÜBİTAK’a başvuru yapabilecek. Ayrıca takım üyelerinden en az birisinin T.C. vatandaşı olması veya Türkiye’de bir ikamete sahip olması yeterli olacak. Bunun dışında seçici herhangi bir kriter aranmayacak.

Yarışmanın Türkiye ayağındaki başvuralar 2 Haziran - 1 Temmuz 2014 tarihleri arasında elektronik ortamda “www.turkey.cleantechopen.org” adresi üzerinden kabul edilecek. Başvurular, TÜBİTAK tarafından düzenlenecek panellerde uzmanlar ve akademisyenler tarafından değerlendirilerek, programa devam etmeye uygun bulunan 25 yarı finalist takım ilan edilecek.

Yarı finalistlere eğitim fırsatı

Yarı finalistler, Silikon Vadisi’ndeki Ana Girişimcilik Programının yürütücüsü “The Cleantech Open” tarafından 10 haftalık bir eğitim sürecine tabi tutulacak. Eş zamanlı olarak TÜBİTAK aracılığı ile üniversitelerin Teknoloji Transfer Ofisleri (TTO) ve Teknoloji Merkezleri ile diğer proje paydaşları tarafından düzenlenecek iş girişimcilik eğitimlerinden de ücretsiz faydalanacaklar. Ayrıca her takıma, markalaşma, satış ve pazarlama, iş modelleri, iş hukuku, sürdürülebilirlik, fikri mülkiyet hakları gibi konularda uzmanlar tarafından iş geliştirme eğitimleri verilecek.

Birinciye 50 bin TL ödül

Tüm bu aşamaların ardından ilk olarak kategori birincileri, ardından Türkiye birincileri belirlenecek. 2014 yılı için ulusal birinciye 50 bin TL, kategori birincilerine ise 20 bin TL ödül verilecek. Türkiye birincisi olan proje, kasım ayında Silikon Vadisi’nde düzenlenecek Global Forum’da diğer ülke birincileri ile yarışacak. Yarışma esnasında uluslararası yatırımcılara ve özel sektör temsilcilerine projesini tanıtma fırsatı elde edecek.

Ayrıca programa katılacak takımlar, rehberler ve panelistler, “Global Cleantech Innovation Program” platformunun uluslararası havuzunda yer alan birer üyesi olacak. Böylece, Güney Afrika’daki bir girişimci Türkiye’deki danışman ile projesini geliştirirken, ürününü Pakistan’daki üretici veya firmaya satabilecek.

Program hakkında daha ayrıntılı bilgilere “www.turkey.cleantechopen.org” adresinden ulaşılabilir.

03.06.2014 Destekler, Sanayi, Ulusal Destek Programları