TÜBİTAK SAGE’nin Geliştirdiği Kanatlı Güdüm Kiti’nin (KGK) Seri Üretimine Başlandı

-A +A

Milli imkânlarla geliştirilen ve üretilen KGK silah sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin ve Türk Savunma Sanayi’nin dışa olan bağımlılığını azaltarak, ülkemizde son dönemde savunma sanayinin millileşmesine yönelik yapılan çalışmalara önemli bir örnek oluşturuyor.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu, Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü (TÜBİTAK SAGE) tarafından, milli imkanlarla geliştirilen ve üretilen KGK silah sisteminin tanıtım töreni, TÜBİTAK Feza Gürsey Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

“Ulusal Savunma İçin Ulusal Ar-Ge” sloganıyla çalışmalarını yürüten TÜBİTAK SAGE tarafından, tasarımı ve F-4 / F-16 platformlarına sertifikasyonu tamamlanan, uçaktan bırakılan güdümsüz genel maksat bombalarına güdüm ve uzun menzil yeteneği kazandırmak üzere geliştirilen Kanatlı Güdüm Kiti’nin (KGK) seri üretimine başlandı.

Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker, Kanatlı Güdüm Kiti'nin (KGK) seri üretime başlamasına ilişkin, "Bizim yıllarca tedarik etmeye çalıştığımız, defalarca görüşmeler yaptığımız, yurt dışından bazen alabildiğimiz, bazen çok daha ileri tarihlere süreler verilen bir konunun, kendi ülkemizde çözülmüş olması gurur verici" dedi. KGK silah sisteminin tanıtım töreninde konuşan Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Mustafa Şeker, tedarik makamı olarak böyle bir projenin tanıtım toplantısına katılmaktan gurur duyduğunu belirterek, “Bizim yıllarca tedarik etmeye çalıştığımız, almaya çalıştığımız, defalarca görüşmeler yaptığımız, yurt dışından bazen alabildiğimiz, bazen çok daha ileri tarihlere süreler verilen bir konunun, kendi ülkemizde çözülmüş olması gurur verici" dedi. Söz konusu projenin, enstitü, Ar-Ge ve sanayiyi bir araya getirdiğine işaret eden Şeker, şunları söyledi:

“Genelde tasarımdan üretime geçerken zorlanıyoruz. Bu zorluğu aşmış olmak çok güzel. İnşallah bundan sonraki projelerimizde de bunu uygularız. Müsteşarlık olarak görmek istediğimiz resmin tamamı burada, herkes aynı karede. Bize çok büyük görevler düşüyor. Çalışmalarımız hızla devam ediyor. Yaptıklarımız, yapacaklarımızın teminatı."

"Türkiye’nin Gücünün Takdir Edileceği Bir Proje Olacak"

TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin de milli imkanlarla geliştirilen silah sisteminin, sahip olduğu özelliklerle Türk Silahlı Kuvvetlerinin ve Türk savunma sanayisinin dışa bağımlılığını azaltma ve savunma sanayisinin millileşme çalışmalarının önemli bir örneğini oluşturduğunu vurguladı. Prof. Ergin, envantere giriş için deneme atışları yapıldığını ve düşük miktarda ön üretimle testler gerçekleştirildiğini anlattı.

Savunma Sanayii Araştırma Geliştirme Enstitüsü'nün (TÜBİTAK SAGE), bu üretimlerde rol alan alt yüklenicilerle savunma sanayisinin gelişmesine katkıda bulunduğunu kaydeden Prof. Ergin, şunları söyledi:

“’Kendi üretimimizi neden yapamıyoruz’ dediğimiz günleri geride bıraktık. Bunu da yapıyoruz, daha iyilerini de yapabilecek potansiyele sahibiz. Sadece TÜBİTAK değil, üniversitelerimiz, sanayimiz, Savunma Sanayi Müsteşarlığımız, Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, hepsi bir arada anlam ifade ediyor. Artık elimizde envantere kazandırdığımız bir mühimmatımız var. Savunma Sanayi Müsteşarlığının teknolojik hazırlık seviyesinde 6-7 arasında bir noktadayız."

Prof. Ergin, özellikle askeri teknolojilerde, yerli ürün ortaya çıkarmanın önemine değinerek, “Türkiye’de pek çok ürünü TÜBİTAK eliyle teknoloji geliştirme seviyesine getirdik ama maalesef piyasada ticari değere dönüştürme, uluslararası şöhrete sahip olma anlamında aynı başarıyı elde ettiğimizi söyleyemem. Kendimize iğneyi batırdığımız durumlar da olmalı. SOM’un seri üretimi konusunda istediğimiz noktaya gelmedik. Envantere kabulle seri üretim arasında çok vakit kaybedildi. Bu tecrübeden hareketle oradaki hataları tekrar etmemeye çalışıyoruz. Bu mühimmatın nerelerde başarıyla kullanıldığını gelecek günlerde göreceğiz. Bundan sonra hedeflerimiz daha büyük olmalı. İnşallah, memleket savunmamız için, ihracatımız için hayırlara vesile olacak. Türkiye’nin gerçek gücünün dünyada takdir edileceği bir proje olacak" dedi.

KGK’da Kullanılan Kritik Alt Sistemlerin Tasarım ve Üretimi de SAGE Tarafından Milli Olarak Gerçekleştirildi

Mevcut genel maksat bombalarına hassas vuruş ve uzun menzil yeteneği kazandıran KGK, her türlü hava koşulunda kullanılabiliyor. KGK silah sistemi tasarımını, entegrasyonunu ve üretimlerini başarıyla tamamlayan TÜBİTAK SAGE, bunların yanı sıra KGK’da kullanılan ısıl pil ve bazı piroteknik bileşenler gibi kritik alt sistemlerin tasarım ve üretimlerini de milli imkânlar ile kendi altyapılarında gerçekleştirdi.

05.12.2017