Türkiye, Genç Balkan Matematik Olimpiyatlarına Damga Vurdu

-A +A

Türkiye A takımı, 4 altın ve 2 gümüş madalya ile madalya sıralamasında birinci ve puan sıralamasında ikinci olurken, Türkiye B takımı puan sıralamasında üçüncü oldu. Olimpiyatların birinciliğini öğrencimiz Feyza Duman, Romen öğrenci Ploscaru Ioan-Laurențiu ile paylaştı.

Bu yıl 17.cisi Türkiye ev sahipliğinde Antalya’da düzenlenen 17. Genç Balkan Matematik Olimpiyat’ında öğrencilerimiz 6 altın, 5 gümüş ve 1 bronz madalya kazandı. Yarışmaya ev sahipliği yapmamız sebebiyle ülkemizi 2 ekip temsil etti.

Türkiye A takımından; Ahmet İleri, Ömer Avcı, Enes Faruk Çona ve Mehmet Ali Şimşek altın; İlker Can Çiçek ve Ömer Yılmaz gümüş madalya kazanırken; B takımından Feyza Duman ve İhsan Mert Atalay altın, Hakan Sivük, Feyza Yavuz ve İbrahim Aşık gümüş ve Osman Berke Çankaya bronz madalya kazandı.

22-26 Haziran tarihleri arasında TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı organizasyonunda yürütülen 17. Genç Balkan Matematik Olimpiyat’ında 19 ülkeden 11-15 yaş aralığında 115 öğrenci Sonlu Matematik, Geometri, Sayılar Teorisi, Analiz ve Cebir alanlarında ter döktü. Olimpiyatın Akademik yöneticiliğini Doç. Dr. Azer Kerimov, Problem Komitesi Başkanlığını ise Dr. Okan Tekman yaptı.

Genç Balkan Matematik Olimpiyatlarında derece alan öğrencilerimiz burada kazandıkları bilgi birikimi ve tecrübeyle sonraki yıllarda Uluslararası Matematik Olimpiyatları’na hazırlanıyor. Bu öğrenciler Uluslararası Matematik Olimpiyatları’nda derece almaları durumunda ise 20.000 TL’yi bulan para ödülleri, ilgili alanlarda Devlet Üniversitelerine sınavsız geçiş hakkı ve lisans eğitimleri boyunca aylık 1.000 TL burs gibi imkanlar kazanıyor.

Öğrencilerimiz, Genç Balkan Matematik Olimpiyatlarında bugüne kadar 27 Altın, 30 Gümüş ve 23 Bronz madalya kazandı.

Ülkemizin ilk kez 2003 yılında İzmir’de ev sahipliğini yaptığı Genç Balkan Matematik Olimpiyatları, ilk kez 1997 yılında Yugoslavya’da düzenlendi. 11 balkan ülkesinin yanı sıra dünyanın çeşitli coğrafyalarından misafir ülkelerin katılımıyla 17 yıldır devam eden olimpiyatlarda, katılımcı ülkeler takımlarını, kendi seçim kriterlerine göre ulusal matematik olimpiyatları sonucunda belirliyor ve madalya alan öğrencilere verilen ödüller de ülkelere göre farklılık gösteriyor.

17. Genç Balkan Matematik Olimpiyatı hakkında daha detaylı bilgi için:

http://jbmo2013.tubitak.gov.tr/

Fotoğraflar

26.06.2013