Liseliler Uluslararası Bilim Olimpiyatlarından Madalyalarla Döndüler

-A +A

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından yürütülen "Uluslararası Bilim Olimpiyatları Programı" kapsamında Türkiye'yi İngiltere, Tayland, Moldova, Brezilya, Endonezya ve İran'da düzenlenen yarışmalarda temsil eden lise öğrencileri bir altın, 11 gümüş, 11 bronz ve 3 mansiyon ödülüyle yurda döndüler.

12-23 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Brezilya’nın Rio De Janeiro kentinde düzenlenen 58. Uluslararası Matematik Olimpiyatı’nda, İstanbul Lisesi’nden İlker Can Çiçek, Nurullah Giray Kuru, Mehmet Selahaddin Şentop ve Ahmet Alper Özüdoğru, Ankara Fen Lisesi’nden Kayra Uygun, İzmir Fen Lisesi’nden Onur Korkmaz yer aldılar. Altı kişilik takımda İlker Can Çiçek gümüş madalya, Nurullah Giray Kuru, Kayra Uygun, Onur Korkmaz bronz madalya ve Mehmet Selahaddin Şentop ve Ahmet Alper Özüdoğru mansiyon ödülü ile yurda döndü.

16-24 Temmuz 2017 tarihleri arasında, Endonezya’nın Yogyakarta kentinde düzenlenen 48. Uluslararası Fizik Olimpiyatında İstanbul Özel Bahçeşehir Fen ve Teknoloji Lisesi’nden Muhammed Yusuf Efe, Arda Bayer, Arda Aydın, Artun Bayer ve Ankara Fen Lisesi’nden İsmail Arda Vurankaya yer aldı. Beş kişilik takımda Muhammed Yusuf Efe, Arda Bayer, Artun Bayer gümüş madalya, Arda Aydın bronz madalya ve İsmail Arda Vurankaya ise mansiyon ödülüne layık görüldüler.

23-30 Temmuz 2017 tarihleri arasında, İngiltere’nin Coventry kentinde gerçekleştirilen 28. Uluslararası Biyoloji Olimpiyatında Ankara Fen Lisesi öğrencileri Ata Alpay Canbaz, Seçkin Yaşar, Fatma Ayça Öyken ve Ankara Pursaklar Fen Lisesi Öğrencisi Fatih İbrahim Özlügedik yer aldılar. Dört kişilik takımda Seçkin Yaşar gümüş madalya, Ata Alpay Canbaz ve Fatih İbrahim Özlügedik bronz madalya kazandılar.

28 Temmuz-4 Ağustos 2017 tarihleri arasında, İran’ın Tahran kentinde düzenlenen 29. Uluslararası Bilgisayar Olimpiyatında İstanbul Lisesi öğrencileri Atacan İyidoğan ve Ahmet Öztürk, Ankara Fen Lisesi’nden Aybala Karakaya ve Galatasaray Lisesi’nden Caner Demirer ’in yer aldılar. Dört kişilik takımda Atacan İyidoğan gümüş madalya ile yurda döndü.

 

Madalya Kazanan Öğrencilere Üniversite Sınavında Ek Katsayı Veriliyor

Ortaöğretim öğrencilerini fen bilimleri alanında çalışmalar yapmaya yönlendirmek amacıyla her yıl farklı ülkelerde matematik, fizik, kimya, bilgisayar ve biyoloji gibi beş branşta düzenlenen Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında ülkemizi temsil edecek ekipler, TÜBİTAK Bilim İnsanı Destek Programları Başkanlığı (BİDEB) tarafından seçiliyor ve hazırlanıyor.

Olimpiyatlarda ülkeyi temsil etme başarısını gösteren öğrenciler, üniversiteye giriş sınavında girdikleri ilk yıl, bir defaya mahsus olmak üzere uluslararası yarışmada aldıkları derecelerle orantılı ek katsayı uygulamasından yararlanıyorlar. Olimpiyatlarda altın, gümüş veya bronz madalya kazananlar ise devlet üniversitelerinin ilgili bölümlerine sınavsız geçiş hakkından yararlanıyorlar. Öğrenciler aynı zamanda TÜBİTAK yurt içi lisans bursiyeri olma hakkı ve aldıkları dereceyle orantılı para ödülü de kazanıyorlar.

25.08.2017