Expo Turkey by Katar Fuarında TÜBİTAK’a Yılın İnovasyon Ödülü Verildi

-A +A
Yazıcı-dostu sürüm

19-21 Nisan 2017 tarihlerinde, Katar’ın başkenti Doha’da ilk defa düzenlenen Expo Turkey by Katar Fuarında, TÜBİTAK, “Yılın İnovasyon Ödülü”ne layık görüldü. Ödülü TÜBİTAK adına Başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Mehmet Şahin Gök aldı.

TÜBİTAK’ın Marmara Araştırma Merkezi (MAM), Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) ve Marmara Teknokent (MARTEK) bünyesindeki firmalarla (DTİ İmplant Sistemleri San. Tic. A.Ş.; SANLAB Yazılım Araştırma Geliştirme Enerji San.ve Tic.Ltd.Şti.; FEMREM Robot Teknolojisi; MİKRODEV Bilişim Yazılım Elektronik San. ve Tic. Ltd. Şti.; PAK ARGE Hizmetleri İmalat ve Ticaret A.Ş.; İMPLANTEK Medikal Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi; PROTEK Sağlık Bilişim A.Ş.; ORCA Ekolojik Yapı Sistemleri Sanayi Tic. Ltd. Şti.; DORUK Kimyasal Yönetim Sistemleri Mühendislik Teknoloji ve Danışmanlık San. ve Tic. A.Ş.; HAYRIYA Bilişim ve Sağlık Teknolojileri A.Ş.; APPVARİUM Bilgi Teknolojileri Sanayi ve Dış Ticaret Limited Şirketi; OSMANİYE OSB Teknokent) katıldığı fuarda, üst düzey ziyaretlerin gerçekleştiği üç gün boyunca firmalar verimli temaslarda bulundu.

Türkiye’nin Doha Büyükelçisi Fikret Özer, Fuarın açılışında yaptığı konuşmada, Fuarın Türkiye’den Mediacity ve Katar’dan QNCC ortaklığında gerçekleştirildiğini söyledi. Katar Ticaret Odası Başkan Yardımcısı Mohamed Bin Ahmed Bin Towar, Katar’ın son yıllarda altyapı çalışmalarına önem verdiğini dile getirerek, bu konuda büyük deneyimi olan Türkiye’deki ürünlerin sunulmasının Katar pazarı için önemli olduğunu vurguladı.

Türkiye ile Katar arasındaki güçlü ilişkilerin yansıması olan Fuarın, iki ülkenin vizyonu doğrultusunda düzenlendiğini belirten Towar, “Katar pazarının Türkiye’ye ihtiyacı var. Fuar, iki ülke liderinin istediği güçlü ilişkilerin gelişmesini sağlayacak. Türkiye’nin büyük firmalarının Katar’da yatırım yapmalarının yolunu açıyoruz. Gelecek dönemde Katar’da Türk yatırımları hem artacak hem çeşitlenecek” dedi. 

24.04.2017