3. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı Sona Erdi

-A +A
Yazıcı-dostu sürüm

28 ülkeden 110 öğrencinin katılımıyla Antalya’da gerçekleştirilen 3. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı sona erdi. Türkiye'yi temsil eden öğrenciler, 1 gümüş ve 2 bronz madalya kazandı.

Kız öğrencilerin matematiğe olan ilgilerini arttırmak amacıyla ilk kez 2012 yılında İngiltere’de düzenlenen Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı’nın üçüncüsü Antalya’da yapıldı. TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’nın (BİDEB) organizasyonu ile gerçekleştirilen olimpiyatta, 28 ülkeden 110 öğrenci; Sonlu Matematik, Geometri, Sayılar Teorisi, Analiz ve Cebir alanlarında yarıştı. Sınavlar, 28 ekip lideri ve 25 koordinatör tarafından değerlendirildi.

Olimpiyatın kapanış ve ödül töreninde 11 altın, 18 gümüş ve 30 bronz madalya, sahiplerini buldu. Yarışma sonucunda Ukrayna takımından Sofiya Dubova toplamda 40 puan alarak yarışmanın birincisi oldu. Türkiye takımından Feyza Duman gümüş, Melike Ayşegül Kara ve Zehra Erdem ise bronz madalya kazandı.

Kapanış töreni sonrasında Matematik Olimpiyat Komitesi Başkanı Doç. Dr. Azer Kerimov tarafından 2015 yılında olimpiyata ev sahipliği yapacak olan Belarus temsilcisi Igor Voronovich’a olimpiyat bayrağı takdim edildi.

Kız Öğrencilerin Olimpiyatlara Katılım Oranı Düşük

Yarışma kurucusu ve Danışma Kurulu Üyesi Geoff Smith, Uluslararası Matematik Olimpiyatı’na katılmayı başaran öğrencilerin sadece yüzde 10’unun kız öğrencilerden oluştuğunu belirtti. Smith, bu nedenle kız öğrencilerin matematiğe olan ilgisini canlı tutmak için Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı’nın önemli bir adım olduğunu vurguladı.

Türkiye’nin Ev Sahibi Olması İlgiyi Artırdı

Geçen yıl 22 ülkenin katıldığı olimpiyatlara bu yıl Türkiye’nin ev sahipliği yapması, dünyanın çeşitli coğrafyalarından misafir ülkelerin yarışmaya ilgisini arttırdı. 22 Avrupa ülkesinin yanı sıra Endonezya, İran, Japonya, Meksika, Suudi Arabistan ve A.B.D. yarışmaya misafir ülke statüsünde katıldı.

3. Avrupa Kızlar Matematik Olimpiyatı hakkında daha detaylı bilgi için:

http://egmo2014.tubitak.gov.tr/

https://www.egmo.org/

15.04.2014 Olimpiyatlar