Türkiye’den 4 Bilim İnsanı EMBO Yerleşim Desteği’ni Almaya Hak Kazandı

-A +A
Yazıcı-dostu sürüm

Türkiye’den 4 Bilim İnsanı EMBO Yerleşim Desteği’ni Almaya Hak Kazandı

EMBO (European Molecular Biology Organisation),  Yerleşim Desteği (Installation Grants) Programı ile, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Portekiz ve Türkiye’deki bilim insanlarına, bu ülkelerde Ar-Ge faaliyetlerini gerçekleştirmeleri için gerekli laboratuvar altyapılarını kurmak üzere destek vermektedir.

EMBO Yerleşim Desteği, tersine beyin göçüne yardımcı olarak üye ülkelerde, yetenekli genç araştırmacıların laboratuvar kurup, grup lideri olarak bilimsel faaliyetlerine devam etmesine  katkı sağlamaktadır. EMBO Yerleşim Desteği’ni alan araştırmacıların ERC (European Research Center) desteklerini almakta daha başarılı oldukları görülmüştür. Benzer şekilde Bilkent Üniversitesi’nden Dr. Ebru ERBAY da ERC Starting Grant desteği alan EMBO Yerleşim Desteği alan araştırmacımızdır.

2006 yılından beri EMBO Yerleşim Desteği almaya hak kazanmış 80 grup liderinden 22’si Türkiye’den destek için başvuran araştırmacılardır. 2015 yılında ise dokuz araştırmacıdan dördü Türkiye’de laboratuvar kurup, bilimsel çalışmalarını gerçekleştirmek üzere destekten yararlanacaktır.

2015 yılı EMBO Yerleşim Desteği almaya hak kazanan araştırmacılarımız:

 

Çağlar ÇEKİÇ

İmmun hücre regülasyonu

Bilkent Üniversitesi, Ankara

Aşkın KOCABAŞ

Sinir sisteminde bilgi işletimi

Koç Üniversitesi, İstanbul

Yongsoo PARK

Psikiyatrik Hastalıklarda nörotransmitter salınımı

Dokuz Eylül Üniversitesi, İzmir

Umut ŞAHİN

Promiyelositik lösemi (PML) nükleer cisimleri

Boğaziçi Üniversitesi, İstanbul

 

 

 

16.12.2015 Kurumsal, Uluslararası, Çok Taraflı Programlar, EMBO