S.S.S.

-A +A
Yazıcı-dostu sürüm

2216 Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programı ile 2221-Konuk Bilim İnsanı Burs Programı arasındaki fark nedir?
2216 Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programında yaş sınırlaması vardır ve adayın yurt dışında doktora öğrencisi veya doktorasını almış olması yeterlidir. 2221 Konuk Bilim İnsanı Burs Programında ise adayın çalışmayı planladığı kurumda, akademik bilgi ve deneyimine ihtiyaç duyulan bir donanıma ve tecrübeye sahip olması gerekir. Ayrıca sağlanan destek miktarı dışında, başvuru yöntemi açısından da farklılıklar bulunmaktadır. 2216 Uluslararası Araştırmacılar için Araştırma Burs Programında bireysel başvuru esasken, 2221 Konuk Bilim İnsanı Burs Programında misafir kurum/araştırmacının başvuruyu yapması gerekmektedir.

Burs almaya hak kazandıktan itibaren ne kadar süre içinde araştırmaya başlamam gerekir?
Taahhütname tarihinden itibaren 1 yıl içinde araştırmanıza başlamanız gerekmektedir.

Burs süresi uzatılabilir mi?
12 aydan daha kısa süreyle bu programdan yararlanan araştırmacıların burs süresinin uzatılmasını istemesi durumunda; bursiyerin kendisi ve danışmanı tarafından ayrı ayrı hazırlanan gerekçeli süre uzatımı dilekçeleri ve detaylı bir çalışma raporuyla BİDEB’e başvurması gerekir. BİDEB Grup Yürütme Kurulu’nun uzatmayı uygun görmesi halinde Başkanlık onayıyla bu uzatma kesinleşir. 12 ayı dolduran bursiyerin bursu kesinlikle uzatılmaz.

Sonuçlar ne zaman açıklanır ve sonuçları nereden öğrenebilirim?
Son başvuru tarihinden itibaren ortalama üç aylık bir değerlendirme süresi sonunda sonuçlar açıklanır. Sonuçlar başvurunun yapıldığı e-bideb sayfasında yayınlanmaktadır.

Online başvuru olmadan, gerekli belgeleri göndererek başvuruda bulunabilir miyim? 
Online başvuru yapılmaksızın, sadece gerekli belgelerin gönderilmesi yeterli değildir.