2205 - Yurt İçi Lisans Burs Programı

-A +A
Yazıcı-dostu sürüm

2205- YURT İÇİ LİSANS BURS PROGRAMI BURS MİKTARLARI GÜNCELLENDİ

2205- Yurt İçi Lisans Burs Programı kapsamında desteklenen/desteklenecek olan Ulusal-Uluslararası Bilim Olimpiyatlarında veya Uluslararası Proje Yarışmasında Ülkemiz adına altın, gümüş veya bronz madalya alan alan öğrencilerin burs miktarları güncellenmiştir.

Güncellenen burs miktarı için tıklayınız.

TÜBİTAK ,Yurt İçi Lisans Burs Programı kapsamında 2018 yılı 1. dönem başvuruları 12-23 Mart (17:30) 2018 tarihleri arasında alınacaktır.

2018 yılı başvuru ilan metnine ulaşmak için tıklayınız.

Taahhütname için tıklayınız. 

Uluslararası Öğrencilerin Taahhütnamesi için tıklayınız.

  1. Uluslararası Bilim Olimpiyatları sonucuna göre veya Uluslararası Proje Yarışmasında Ülkemiz adına birincilik, ikincilik ya da üçüncülük kazanan ve sınavla veya sınavsız yerleşme hakkını kullanarak veya Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucunda, bölümünün gerektirdiği MF yerleştirme puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada ilk 5000 (beş bin) kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine veyaYükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) sonucunda YGS-1 puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada ilk 5000 kişi arasında yer alarak; felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün öğretim programına kayıtlı lisans öğrencilerine aylık 2.000 (ikibin) TL burs verilir.
  2. LYS sonucunda, bölümünün gerektirdiği MF yerleştirme puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada 5001 (beşbinbir) ile 10000 (onbin) kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine veya YGS-1 puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada ilk 5001 (beşbinbir) ile 10000 (onbin) kişi arasında yer alarak; felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün öğretim programına kayıtlı lisans öğrencilerine aylık 1.500 (binbeşyüz) TL burs verilir.
  3. LYS sonucunda, bölümünün gerektirdiği MF yerleştirme puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada 10001 (onbinbir) ile 20000 (yirmibin) kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine veya YGS-1 puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada 10001(onbinbir)  ile 20000 (yirmibin)  kişi arasında yer alarak; felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün öğretim programına kayıtlı lisans öğrencilerine aylık 1.000 (bin) TL burs verilir.
  4. LYS sonucunda, bölümünün gerektirdiği MF yerleştirme puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada 20001 (yirmibinbir) ile 25000 (yirmibeşbin) kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerine YGS-1 puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada 20001 ile 25000 kişi arasında yer alarak; felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerine yerleşen örgün öğretim programına kayıtlı lisans öğrencilerine aylık 750 (yediyüzelli) TL verilir.
  5. Uluslararası Bilim Olimpiyatları sonucuna göre veya Uluslararası Proje Yarışmasında Ülkemiz adına birincilik, ikincilik ya da üçüncülük kazanan ve sınavla veya sınavsız yerleşme hakkını kullanarak veya LYS sonucunda, bölümünün gerektirdiği MF yerleştirme puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada ilk 25000 (yirmibeşbin) kişi arasında yer alarak matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümleri haricinde bölümlerin örgün öğretim programına kayıtlı olup matematik, fizik, kimya ve biyoloji bölümlerinde çift anadal programı (ÇAP)’na kayıt yaptıranlar ile YGS-1 puan türü esas olmak üzere yapılan sıralamada ilk 25000 (yirmibeşbin) kişi arasında yer alarak felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümleri haricinde bölümlerin örgün öğretim programına kayıtlı olup felsefe, tarih, coğrafya, sosyoloji, antropoloji, arkeoloji, sanat tarihi, arkeoloji ve sanat tarihi, ilahiyat, Türk dili ve edebiyatı bölümlerinde ÇAP’na kayıt yaptıranlara aylık 750 (yediyüzelli) TL  burs verilir.

Temel Fen ve Sosyal Bilimler Bursu kapsamda burs verilecek öğrenci sayısı ve burs tutarları her yıl TÜBİTAK Başkanlığı tarafından belirlenir.

TÜBİTAK’tan Temel Bilimleri Tercih Edecek Öğrencilere Müjde

Başarılı öğrencilerin Temel Bilimler alanında eğitim görmelerini teşvik etmek amacıyla, TÜBİTAK tarafından verilen Yurt İçi Lisans Burslarının kapsamı genişletilmiştir. Detaylı bilgi için tıklayınız.
(Duyuru Güncelleme Tarihi: 23.06.2017)